Jak ubrać się na wesele jako gość? Wszyscy od czasu do czasu bywamy na weselach i praktycznie zawsze pojawiają się dylematy dotyczące tego jak ubrać się tak żeby wyglądać elegancko, ale żeby nie było ciepło, żeby czuć się na luzie i nie wychodzić przed szereg. Ponieważ zasypujecie mnie pytaniami tego typu. Dzisiaj artykuł i video właśnie na ten temat. Zapraszam! Oczywiście kiedy mowa o męskim stroju ślubnym natychmiast do głowy przychodzi pan młody. Napisałem już obszerny i kompleksowy artykuł na ten temat, w którym dowiecie się jak wygląda garnitur ślubny, żakiet, smoking czy frak. Dzisiaj chciałbym jednak podywagować na temat stroju gości. Zatem jak ubrać się na wesele jako gość? Aby poznać najczęstsze rozterki weselników, rzuciłem pytanie dot. tego jakie mają oni w zakresie ubioru męskiego na mojej wspaniałej grupie Klika Dzika (Zapraszamy do dołączenia!). Wraz z członkami grupy ustaliłem listę najbardziej palących zagadnień ubraniowych dotyczących stroju gości na weselach i chciałbym ją z Wami omówić. Co ciekawe, zagadnienie jest bardzo obszerne i obejmuje aż 10 ważnych tematów.
Wesela to pewien folklor. Choć często mówi się, że na polskich weselach, kiedy wujkowie zdejmą marynary i podwiną rękawy to dopiero jest modowa tragedia, to osobiście miałem okazję brać udział w zabawach weselnych w wielu krajach i muszę powiedzieć, że źle jest wszędzie. Odwrót od ubrań formalnych sprawia, że wiele osób traktuje je jak zło konieczne i nie posiada wiedzy o ich użytkowaniu przez co często pojawiają się tzw. potworki stylistyczne.
Trzeba pamiętać, że wesele praktycznie zawsze będzie imprezą opartą o zbiór bardzo różnych ludzi i jeśli to nie rodzina królewska, ciężko jest wymagać od nich uniformizacji stroju. Z tej przyczyny warto już na wstępie pamiętać o pewnym ważnym aspekcie współżycia społecznego. Wygląd, a zatem także ubrania wysyłają komunikat, którego nie da się zatrzymać. Osoba wrażliwa na zagadnienia związane z ubiorem dostrzega od razu każdy jego mankament. Niemniej pamiętajmy, że wesele jest okazją do celebrowania, a nie rozsiewania złej energii. Zwracanie uwagi innym weselnikom jest zatem absolutnie zakazane.
W porządku to zobaczmy teraz jakie problemy garderobiane są najbardziej nurtujące dla panów zaproszonych na wesela?
Generalnie rzecz biorąc… tak. Wesele to okazja formalna, która wymaga ubrań formalnych, a garnitur bez wątpienia jest takim ubraniem. Osobiście jestem zwolennikiem ciemnego garnitur jedno lub dwurzędowego z kamizelką lub bez. Nie oznacza to jednak, że nie ma na świecie mężczyzn, którzy potrafią ubrać się zupełnie inaczej i wyglądać wspaniale. Zatem jak ubrać się na wesele jako gość? Nie mam nic przeciwko temu żeby bardziej zręczni eleganci zamienili garnitur formalny na garnitur sportowy lub nawet zestaw koordynowany. Ważne jednak żeby ubranie było odświętne i spełniało swoją pierwotną funkcję jaką jest okazanie szacunku względem okazji, w której bierzemy udział.
Na początku tak, później już nie.
Koszulę lnianą z kołnierzem do krawata tak. Koszulę z krótkim rękawem nie.
Nie, ale lepiej nosić kamizelkę niż samą koszulę.
Krawat lub muszka to obowiązkowy dodatek we wszystkich sytuacjach formalnych.
Według reguł nie, ale jeśli naprawdę musisz upewnij się żeby buty były ciemnobrązowe.
Generalnie tak, bo to ubrania formalne, ale warto wziąć pod uwagę przewidywania dotyczące ubioru innych gości.
Elegancko, ale mniej formalnie. Dobrym pomysłem może być zestaw koordynowany lub spodnie chino i marynarka sportowa.
Według zasad klasycznej męskiej elegancji nie.
Najlepszym rozwiązaniem będzie formalny płaszcz. Np. taka dyplomatka.
co z tym zdejmowaniem?
26 lipca 2019Proszę o wyjaśnienie poniższego zdania:
„Czy na weselu można zdjąć marynarkę? Na początku tak, później już nie.”
Czyli do którego momentu można zdejmować, a później już nie? 🤔
tomek
30 sierpnia 2019Powinno być odwrotnie!
Radosław
26 lipca 2019W odpowiedzi na to pytanie „Czy na weselu można zdjąć marynarkę?” jest błąd. Powinno być na początku nie natomiast później tak.