Back to home
Bez kategorii, Ubrania

Jaka krata będzie najlepsza? Sprawdź typy krat na tkaninach koszulowych

Krata kracie nie równa! Kilka tygodni temu opisałem dla Was najważniejsze typy prążków na tkaninach koszulowych. Dzisiaj przyszedł czas na kategorię równie ważną. Szanowni czytelnicy, zapraszam na podróż po krainie krat koszulowych.

Krata Gingham/Vichy

tkanina3_6.07

Gingham to krata znana moim czytelnikom z koszul Miler Luxury Shirts. Krata ta to przeplatające się pasy tego samego koloru (zwykle błękitu) na białym tle. Więcej na temat kratki gingham znaleźć można tutaj.

Sheperd’s check

tkanina6_6.07

Krata przypominająca w wyglądzie kratę gingham/vichy jednak wykonana na tkaninie o większej gramaturze. Często widoczne są na niej bardzo wyraźne skośne pasy łatwe do zauważenia na kwadratach kratki, które powstają ze zmieszania obu kolorów. Krata ta wywodzi się z tkanin wełnianych ponieważ była powszechnie używana to tkania kocy używanych przez szkockich pasterzy.

 

Kratka księcia Walii (Prince of Wales/POW/Glen check)

tkanina10_6.07

Krata najczęściej spotykana na tkaninach garniturowych, ale można spotkać ją także w tkaninach o niższej gramaturze nadających się do wykonania koszul. Kratka ta zbudowana jest z pasm składających się z drobnych pasów, które w miejscach przecięć tworzą wyraźne ciemniejsze obszary formując tym samym dwie współistniejące struktury bardzo drobnej oraz szerokiej kraty. Tkanina zwykle wykorzystuje jasną i ciemną przędzę, z połączenia których powstaje stonowany w kolorze wzór, w którym często pojawia się jedno dodatkowe pasmo innego koloru, np. czerwone lub błękitne.

Windowpane check

tkanina9_6.07

To bardzo urokliwa kratka dość dużego kalibru, która przypomina wiele szyb okiennych zestawionych ze sobą. Kratka windowpane jest popularna zarówno na tkaninach garniturowych jak i koszulowych.

Graph check

tkanina5_6.07

Równomierna kratka koszulowa przypominająca papier w kratkę w zeszycie szkolnym. Wzór ten jest zbliżony do kraty windowpane, ale różni się od niej zdecydowanie mniejszymi oczkami kratki oraz cieńszymi pasami formującymi kratę.

Tattersall

tkanina8_6.07

Kratka Tattersall wywodzi się od londyńskiego rynku Taterrsall, na którym sprzedawano konie. Zwierzęta często były przykrywane kocami w kratę, która później przejęła nazwę miejsca swojego powstania.

tkanina4_6.07

Krata Tattersall skomponowana jest z dwóch kolorów tworzących charakterystyczny wzór na jasnym tle. Można powiedzieć, że Taterrsall to dwie kratki windowpane w różnych kolorach, naniesione na siebie i ułożone w sposób przestawny.

 

Mini Check

tkanina1_6.07

Krata minicheck to krata przypominająca kratę gingham/vichy jednak będąca od niej znacznie mniejsza. Zwykle powstaje z udziałem koloru białego.

Pincheck

tkanina2_6.07

To drobna krata, która zakrawa bardziej na fakturę materiału niż faktyczny wzór. Składa się ona z bardzo cienkich pasm kolorowej i białej przędzy, które z bliska przypominają główki od szpilek, a z daleka wydają się być gładką tkaniną.

Madras

tkanina12_6.07

Krata pochodząca z Indii, która jest popularna w stylu preppy gdzie równie często występuje na koszulach i na shortach. Jej wzór zasadza się na pasach w różnych kolorach, które krzyżują się w nierównomiernych odstępach.

Tartan plaid

tartan

Krata wywodząca się ze szkockich kiltów. Skomponowana jest z poziomych, pionowych i czasem skośnych pasów w różnych kolorach, które krzyżują się ze sobą tworząc równomierne kraty różnego rozmiaru.

 

Który rodzaj kraty podoba Wam się najbardziej?Nowa kolekcja garniturów i marynarek od Miler Menswear jest już dostępna w sklepie internetowym! Kliknij w poniższy baner, aby zobaczyć nowe modele! Kolekcja jesień-zima 2020/2021
Dodał Tomek , 8 lipca 2015
  • 2
2 Comments
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

tomasz-miler
Autor
Mężczyznom, którzy wyglądają dobrze jest w życiu łatwiej więc chcę żebyś tak wyglądał! Oprócz tego, że piszę o tym bloga, prowadzę pracownię krawiecką i tworzę markę klasycznych ubrań RTW produkowanych w Polsce, Niemczech i Włoszech, którą wspierają moi czytelnicy. Pasjonuje się także whisk(e)y o czym piszę na MilerPije.pl.