Back to home
Ubrania

Produkcja obuwia Goodyear Welted i wizyta w fabryce butów Loake cz.2

Ten wpis to kontynuacja opowieści o wizycie w fabryce butów Loake w Kettering (UK). Lepiej czytać go zaczynając od wpisu nr 1 opowiadającego o technikaliach powstawania butów szytych ramowo (Goodyear Wleted). Pierwszą część wpisu znaleźć można tutaj. 

Polerowanie i malowanie

Na tym etapie buty są już gotowe pod względem konstrukcyjnym, ale jak wiadomo najbardziej liczą się detale, więc konieczne jest nadanie im odpowiedniej głębi koloru i połysku.

Robi się to na maszynach, które swoją mocą przewyższają nieco możliwości standardowych urządzeń do polerowania stojących w hotelowych korytarzach.

DSC08175

Gentleman’s Corner

Nie wszyscy wiedzą, dlaczego buty wielu luksusowych marek mają obcięty po wewnętrznej stronie obcas. Obcięty narożnik obcasa to Gentleman’s Corner i służy ochronie spodni. Niektórzy panowie noszący spodnie garniturowe spotkali się kiedyś z sytuacją (a jeśli jeszcze nie, to prędzej czy później się spotkają 🙂 ), gdzie nieopatrzne uderzenie ostrym obcasem buta rozpruło wewnętrzną stronę nogawki na wysokości łydki. Gentleman’s Corner właśnie temu zapobiega.

DSC08179

Przy okazji warto dodać, że drugim najpowszechniejszym pechowym „urazem” spodni jest pęknięcie wzdłuż szwu na kroku podczas wsiadania do samochodu. O ile rozcięcie butem to naprawa kosmetyczna, rozdarcie kroku jest już wadą nieodwracalną. Zdarzyło mi się to kiedyś. Na szczęście byłem jeszcze pod domem i mogłem się przebrać.

Pozostając w temacie eleganckich i pięknych rozwiązań…

…Manufaktura Miler wprowadziła do swojej oferty elegancki pokrowiec na klucze – „Key Jacket” , który jest idealnym dopełnieniem eleganckiego zestawu cienkiego portfela i bilonówki Manufaktura Miler. Przy zakupie portfela i bilonówki luksusowy Key Jacket gratis! Po więcej szczegółów zapraszamy tutaj.

portbilkj-1024x4691-1024x469

Podeszwy

Następnym etapem jest polerowanie podeszwy. Pomalowanie brązowego pola na wysokości śródstopia odbywa się poprzez jedno pociągnięcie pędzla wprawioną ręką rzemieślnika na bazie oceny wizualnej bez żadnych urządzeń dodatkowych.

DSC08184Oto jak wygląda podeszwa po wypolerowaniu.

DSC08203 Oczywiście każdy miłośnik butów ze skórzaną podeszwą wie, że niestety wygląd ten zachowa się tylko do momentu wyjęcia butów z pudełka. Po kilku godzinach chodzenia po betonie i innych twardych nawierzchniach, spolerowana warstwa podeszwy ulega zeszlifowaniu i pozostaje już otwarta (więc zimą trzeba ją impregnować – np. olejem lnianym).

Etap końcowy

Ostatnim etapem jest malowanie cholewki celem nadania butom efektu delikatnej patynacji. W fabryce Loake są pracownicy, którzy zajmują się tylko tym. Muszę przyznać, że nie widziałem jeszcze nigdy pastowania butów z taką wprawą! Mimo to niektóre momenty dosłownie zapierają dech w piersiach, ponieważ napawają obawą, że ta piękna cholewka jest już zniszczona…

DSC08219

Efekt końcowy jest perfekcyjny i po raz kolejny dowodzi, że w klasycznej elegancji liczą się detale, a „prawie” robi naprawdę wielką różnicę.

DSC08236

A oto kilka modeli butów, które akurat były na wykończeniu podczas mojej wizyty w fabryce. Których butów Waszym zdaniem brakuje w Polsce najbardziej?

Ponadczasowe piękno i elegancja w nowej odsłonie… 

Zachęcamy do przeczytania artykułu o tym, jak ocenić jakość koszuli w mniej niż minutę na blogu MilerSzyje.pl 

KOSZULA

Loafersy

DSC08126

Angielki (derby)

DSC08206

Casualowe trzewiki z wingtipem

DSC08211

Sztyblety

DSC08244

A na koniec coś dla mnie – przepiękne dwukolorowe golfy! Ubolewam, że są produkowane na kopycie, które nie odpowiada kształtowi mojej stopy, ponieważ mógłbym zacząć nosić je od zaraz.

DSC08239

Konfekcjonowanie i magazynowanie

Chociaż w porównaniu z dużymi markami obuwia, fabryka Loake zatrudniająca 130 osób (z czego 90 pracuje na produkcji) to cały czas zakład graniczący z formatem manufaktury – pakowanie, magazynowanie i wysyłka butów i tak jest olbrzymim wyzwaniem logistycznym.

Buty wysokiej klasy pakowane są zwykle w sztywne pudełka, przekładane welurowymi kawałkami tkaniny. Wyposażone są też w worek do przechowywania butów, kiedy te nie są użytkowane.

DSC08246

A na koniec rzut oka na magazyn Loake w Kettering, w którym tysiące par butów marki Loake czekają na swoich nowych właścicieli. Jeśli chcesz, aby jedne z nich były Twoje, wystarczy, że klikniesz tutaj.

DSC08248Nowa kolekcja garniturów i marynarek od Miler Menswear jest już dostępna w sklepie internetowym! Kliknij w poniższy baner, aby zobaczyć nowe modele! Kolekcja jesień-zima 2020/2021
Dodał Tomek , 7 maja 2015
  • 1
1 Comment
  • Piotr
    8 maja 2015

    Wspaniałe buty, mam parę zamszowych i jestem zadowolony. Co do rozrywania spodni w kroku, to mi często zdarzają się awarie w tym miejscu. Bardzo często przecieram spodnie, rozrywam w kroku lub udzie(gwarantuje, że nie noszę za małych) etc. Jest jakieś krawieckie rozwiązanie tego problemu czy po prostu muszę obstalować nowe nogi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

tomasz-miler
Autor
Mężczyznom, którzy wyglądają dobrze jest w życiu łatwiej więc chcę żebyś tak wyglądał! Oprócz tego, że piszę o tym bloga, prowadzę pracownię krawiecką i tworzę markę klasycznych ubrań RTW produkowanych w Polsce, Niemczech i Włoszech, którą wspierają moi czytelnicy. Pasjonuje się także whisk(e)y o czym piszę na MilerPije.pl.