Back to home
Ubrania

Wielki Test Elegancji – omówienie wyników

Wszystko zaczęło się od miniquizu urodzinowego o marce MILER, który rozdawał kody rabatowe – spodziewaliśmy się, że jego forma spodoba się czytelnikom, jednak nie spodziewaliśmy się, że wypełni go kilka tysięcy osób i zabraknie kodów 😉 Cieszył się on tak dużą popularnością, że naturalną koleją rzeczy było rozwinięcie go w projekt bardziej uniwersalny – i tak powstał Wielki Test Elegancji.

UWAGA!!!

Artykuł ten zawiera odpowiedzi do Wielkiego Testu Elegancji. Jeżeli jeszcze go nie rozwiązałeś, nie psuj sobie zabawy i poświęć 5-7 minut na rozwiązanie testu. Pozwoli Ci to wrócić tutaj za moment i przeczytać artykuł z większą przyjemnością. Test do rozwiązania tutaj.

Na początek #dataporn

test_elegancji_infografika

Mamy nadzieję, że quizowicze bawili się równie dobrze w trakcie rozwiązywania testu, co my w trakcie wymyślania pytań!

A teraz czas na omówienie odpowiedzi!

Jak zapinamy marynarkę, która ma trzy guziki? (1/30)
Na wszystkie guziki
 

Dolny guzik zawsze powinien być odpięty. Marynarka układa się wtedy znacznie lepiej i nosi się ją bardziej komfortowo.

Jak szeroki powinien być krawat? (2/30)
Odpowiadający długości wyłogów kołnierza koszuli
 Odpowiadający szerokości klap marynarki
Odpowiadający szerokości kieszeni piersiowej marynarki

Krawat powinien korespondować z szerokością klap marynarki, które z kolei określane są przez szerokość ramion noszącego. Zachowanie harmonii między szerokością ramion, klap i krawata daje najbardziej proporcjonalny wygląd. Absolutnie wszystko co musisz wiedzieć o krawatach jest tutaj.

Jaka jest najprostsza reguła dotycząca doboru skarpet do ubrania? (3/30)
Skarpety powinny być w kolorze koszuli
✔ Skarpety powinny być w kolorze spodni lub butów
Skarpety powinny być mocno kontrastujące

 

W klasycznej męskiej elegancji nie ma miejsca na gole nogi. Skarpety powinny dopełniać buty lub stanowić przedłużenie nogawek, czyli powinny pasować kolorystycznie albo do jednego, albo do drugiego elementu. Pewnie widzieliście też zestawy z kolorowymi skarpetkami, które wyglądają dobrze – to jest już jednak świadome łamanie elementarnych zasad. Poradnik doboru skarpet tutaj.

Który z wymienionych węzłów krawatowych jest najprostszy? (4/30)
Windsor
✔Four-in-hand
Albert

W tym pytaniu nie ma wielkiej filozofii. Do zawiązania 4-in-handa wystarczą cztery ruchy – jest on więc najprostszym węzłem krawatowym.

test_elegancji_wieczny_student

Jakie spodnie doskonale nadają się do noszenia zimą? (5/30)
Z bawełny
 Z flaneli
Z tropiku

Flanela jest szczotkowaną, miłą w dotyku tkaniną, która daje dobry komfort cieplny i noszona jest jesienią i zimą. Najbardziej klasyczne spodnie z flaneli występują w kolorach szarym i grafitowym.

Co to jest brustasza? (6/30)
Dziurka w klapie marynarki
✔ Kieszeń piersiowa marynarki
Wpinka do klapy marynarki

Brustasza to kieszeń piersiowa marynarki (z niemieckiego, od słów: brust (pierś) i tasche (kieszonka)). Jest regularnie mylona z butonierką, o którą też Was pytaliśmy 😉

Ile załamań powinna mieć nogawka o dobrze dobranej długości? (7/30)
Nogawka nie powinna dotykać buta
✔ Jedno załamanie
Nogawka musi sięgać obcasa buta z tyłu

Według klasycznych reguł dobrze dobrana nogawka pod względem długości to taka, która opada na but, łamiąc się raz z przodu i ani razu z tyłu. Bardziej zaawansowani powiedzą, że dużo zależy też od szerokości samej nogawki, jednak w najbardziej podstawowym ujęciu nogawka powinna łamać się jeden raz.

Czy poszetka i krawat mogą być wykonane z tkaniny o identycznym
kolorze i wzorze?
(8/30)
Tak, ale tylko w przypadku stylizacji formalnych
✔ Nie
Tak

Takie zestawy są nieraz sprzedawane w sklepach odzieżowych i niestety wprowadzają w błąd niedoświadczonych elegantów. Dopasowanie krawata i poszetki powinno opierać się na grze detali, a nie na dokładnym spasowaniu pod względem faktury i wzoru. Wszystko co musisz wiedzieć o poszetkach tutaj.

Czy zestaw klubowy jest bardziej formalny od garnituru? (9/30)
Jest tak samo formalny, jeśli krawat jest w grochy
✔ Nie
Tak

Najpierw powiedzmy sobie, co to jest zestaw klubowy – jest to ubranie zbudowane z marynarki oraz spodni w innym kolorze (najbardziej klasyczna wersja to granatowa marynarka i szare spodnie). Kiedy już wiemy, co to jest zestaw klubowy, odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama – nie jest on aż tak formalny, jak komplet garniturowy.

test_elegancji_krol_wyprzedazy

Które z wymienionych butów są najbardziej formalne? (10/30)
Monki
✔ Oxfordy
Derby

Im mniej przeszyć i ażuru, tym większa formalność obuwia. Z wyżej wymienionych nie ma butów prostszych i bardziej klasycznych niż oxfordy – derby posiadają otwartą przyszwę, co skutecznie obniża ich formalność, a monki to buty zapinane na klamerki, nieformalne same w sobie.

Czy koszulę z mankietem na spinki można nosić bez krawata? (11/30)
Tak
 Nie
Tylko jeśli ma krytą plisę

Koszula z mankietem na spinki jest koszulą formalną i nie można nosić jej bez krawata. Spinki dodają szykowności i kiedy taka koszula nie jest połączona z krawatem, wysyła sprzeczne sygnały – z jednej strony noszący mówi, że jest elegancki i poważny, a z drugiej stara się być wyluzowany i „casualowy”. Łatwo się domyślić, że nie osiąga żadnego efektu z zamierzonych.

Co to jest butonierka? (12/30)
Chusteczka wkładana w kieszeń marynarki
✔ Dziurka w klapie marynarki
Kieszeń piersiowa marynarki

Butonierka to dziurka w klapie marynarki, bardzo często mylona z brustaszą lub poszetką. Butonierka służyła kiedyś do zapinania marynarki pod samą szyję – z francuskiego (boutonnière) oznacza w końcu „dziurkę od guzika”.

Jaka metoda produkcji obuwia pozwala na wymianę podeszwy? (13/30)
Blake
✔ Goodyear Welting
Klejenie podeszwy bez szycia

Wymienić podeszwę można w obuwiu szytym metodą Goodyear Welted. Podeszwa jest przyszywana do ramy, i dopiero do tej ramy jest doszywana cholewka, co umożliwia na ingerencję bez ryzyka uszkodzenia skóry.

Na jaką okazję najlepiej nadaje się granatowy garnitur w jasną kratkę? (14/30)
Rozprawa w sądzie
✔ Spotkanie ze znajomymi
Wizyta w operze

Wizyta w operze jest sytuacją wieczorową, więc garnitur w jasną kratę nie zastąpi tutaj garnituru w pełni formalnego. W przypadku rozprawy na sali sądowej, trzeba wyglądać poważnie, więc wzory również są niewskazane. Pozostaje nam jedna odpowiedź – wyjście ze znajomymi – gdzie garnitur w jasną kratkę będzie odpowiedni.

test_elegancji_szatniarz

Z jakiej bawełny jest uszyta najbardziej klasyczna koszula button-down? (15/30)
Twill
✔ Oxford
Jodełka

Z tkaniny oxford – nie bez powodu za najbardziej klasyczną koszulę z kołnierzem na guziki uważa się koszulę OCBD, co oznacza właśnie Oxford Cloth Button Down. Jest to tkanina o splocie koszykowym, trochę grubsza, lecz dzięki otwartej strukturze – niezwykle przewiewna.

Jak odróżnić guzik plastikowy od guzika z masy perłowej? (16/30)
Guzik z masy perłowej jest zauważalnie cięższy od plastikowego
✔ Guzik z masy perłowej wydaje się być chłodny w dotyku
Guzik z masy perłowej ma więcej przebarwień od plastikowego

Guziki z masy perłowej, podobnie jak metal, bardzo intensywnie pobierają ciepło przez co w dotyku wydają się chłodne. Plastik pozbawiony jest tej właściwości.

Czy koszulę z krótkim rękawem można łączyć z krawatem? (17/30)
Tak
✔ Nie
Tak, ale tylko latem

Koszula z krótkim rękawem jest bardzo nieformalna. Łączenie jej z krawatem mija się z celem – wysyła się wtedy podobny sygnał, co w przypadku koszuli na spinki bez krawata. Zbudowanie dobrego, formalnego zestawu z koszulą z krótkim rękawem jest po prostu niemożliwe.

Co wyróżnia koszulę formalną do muchy? (18/30)
Kołnierzyk na guziki
✔ Kryta plisa
Guziki w kolorze koszuli

Kiedy pod szyją mężczyzny pojawia się muszka, guziki powinny zostać niewidoczne więc przykrywane są one krytą plisą posiadającą dodatkowy pas materiału znajdujący się na guzikach. Oczywiście alternatywą dla krytej plisy jest koszula z usztywnionym gorsem z pikowanej bawełny na guziki jubilerskie. Więcej o noszeniu muszki tutaj.

Który typ smokingu można nosić z czarnym krawatem? (19/30)
Smoking z klapami frakowymi
 Żaden
Każdy

Smoking to ubranie wywodzące się od fraka, które powinno być noszone wyłącznie z muchą. Trzeba to zapamiętać.

test_elegancji_adept_elegancji

Który z wymienionych kolorów obuwia jest najbardziej formalny?  (20/30)
Brązowy
 Czarny
Granatowy

Nie ma bardziej formalnego koloru niż czarny, i do tego chyba nie trzeba nikogo przekonywać.

Które z wymienionych miast jest światową stolicą męskiego krawiectwa
miarowego? (21/30)
Kopenhaga
✔ Londyn
Rzeszów

Savile Row to ulica zakładów krawieckich w Londynie, dzięki której krawiectwo miarowe stało się sławne na całym świecie.

O jakich ubraniach mówi się ogólnie „dzianina”? (22/30)
O koszulach
✔ O swetrach
O płaszczach

Podczas gdy tkanina powstaje w tkalni, dzianina powstaje w dzialni. Konstrukcja dzianiny oparta jest na oczkach przelatanych ze sobą i to właśnie ona wykorzystywana jest do produkcji swetrów – vnecków, roundnecków, kardiganów, golfów etc.

Który typ kieszeni w marynarce jest najmniej formalny? (23/30)
Cięte
✔ Nakładane
Z patkami

Kieszenie nakładane, które są naszyte na marynarkę, są najmniej formalnymi kieszeniami. I kieszenie cięte (najbardziej formalne), i kieszenie z patkami są wyżej w hierarchii formalności.

Dokąd sięga prawidłowo zawiązany krawat? (24/30)
Sięga do pępka
✔ Sięga do paska
Obie końcówki krawata muszą być równe

Prawidłowo zawiązany krawat sięga do klamry paska lub gurtu spodni na szelki (wtedy nie ma paska) dodając do sylwetki pionową linię przyczyniającą się do jej wysmuklenia.

test_elegancji_bohater_imprezy

Czy marynarkę dwurzędową rozpina się siadając?  (25/30)
Tak
✔ Nie
Zależy, jak wysokie jest krzesło

Według klasycznych zasad, marynarki dwurzędowej nie rozpina się w ogóle. Kiedy jest ona rozpięta, nie układa się dobrze i sprawia, że sylwetka noszącego wygląda kwadratowo.

Jaki typ skóry obuwniczej najgorzej przyjmuje kosmetyki? (26/30)
Skóra roślinnie garbowana
✔ Skóra lakierowana
Skóra o otwartych porach

Skóra lakierowana, jak sama nazwa wskazuje, jest pokryta lakierem, który uniemożliwia kosmetykom wnikanie do jej wnętrza.

Jaki zegarek należy założyć do koszuli z mankietami na spinki? (27/30)
Z metalową bransoletą
 Z cienką kopertą mieszczącą się pod mankiet
Ze złotą kopertą, żeby podkreślić wyjątkowość sytuacji

Elegancja idzie w parze z dyskrecją. Zegarek z grubą kopertą nie zmieści się pod mankiet francuski i zatrzyma rękaw koszuli w rękawie marynarki podczas gdy na wierzchu zostanie zegarek. Można tak emanować drogim zegarkiem, ale nie elegancją.

Jaki powinien być pasek w spodniach garniturowych? (28/30)
Możliwie szeroki, żeby było go widać
 W tym samym kolorze co buty i teczka
Z widocznym logo na klamrze

W stroju eleganckim, zgodnie ze złotymi zasadami klasycznej elegancji, wszystkie akcesoria skórzane powinny być skoordynowane pod względem koloru i faktury.

Jakich wzorów najlepiej nie łączyć? (29/30)
Kratki z paisley
 Kratki z prążkami
Prążków z grochami

Najbardziej niebezpieczne (choć oczywiście nie niemożliwe dla wirtuozów elegancji) jest łączenie ze sobą prążków i kratek. Grochy i paisley to magiczne wzory, które z łatwością łączą się zarówno z kratami jak i prążkami.

test_elegancji_geniusz

Jak powinien być wykończony brzeg poszetki? (30/30)
Obszycie ściegiem overlock
✔ Ręczne rolowanie
Obszycie na zakładkę

Tak jak w przypadku wszystkich wysokiej klasy akcesoriów, porządna poszetka powinna być wykończona ręcznie. Obszycie ręczne takiej poszetki zajmuje około godziny, co znacząco podnosi nie tylko jej wartość, ale również i efekt wizualny.

test_elegancji_ojciec_chrzestny

Nieźle nam to wyszło! 

Oczywiście te 30 pytań to tylko wstęp do klasycznej męskiej elegancji – wraz z zespołem poruszyliśmy bardzo ogólnie podstawowe zagadnienia dotyczące męskich ubrań, aby sprawdzić elementarną wiedzę Internautów. Jesteśmy mile zaskoczeni średnim wynikiem – okazuje się, że jednak polscy mężczyźni sporo wiedzą o tym jak dobrze wyglądać!

A teraz komentarz „Chcę więcej!” zostawia każdy kto chciałby przejść taki test dla zaawansowanych oraz kilka testów tematycznych – np. samo obuwie, koszule, garnitur itp.!Nowa kolekcja garniturów i marynarek od Miler Menswear jest już dostępna w sklepie internetowym! Kliknij w poniższy baner, aby zobaczyć nowe modele! Kolekcja jesień-zima 2020/2021
Dodał Tomek , 19 sierpnia 2016
 • 13
Komentarze ( 13 )
 • dejko
  19 sierpnia 2016

  Pytanie jedenaste podchwytliwe. Koszulę na spinki można nosić bez krawata jeśli ma krytą plisę. Wtedy przecież wiąże się muchę.

  • tomek
   19 sierpnia 2016

   Co nie oznacza, że można ją nosić bez krawata 🙂

   • Maciek
    19 sierpnia 2016

    Głupio się czepiać, ale Dejko właśnie podał przypadek, w którym można nosić taką koszulę bez krawata, a zatem odpowiedź „NIE” jest nieprawdziwa. 🙂 Po za tym bardzo fajny teścik. Dostałem 29 punktów, więc pytania chyba były zbyt łatwe, bo nie jestem aż tak elegancki. Może w przyszłości zrobisz jeszcze jakiś quiz, np. o tkaninach? Pozdrawiam 🙂

   • Szmok
    24 sierpnia 2016

    A ja noszę, a co!

 • Przemek
  19 sierpnia 2016

  Chcę więcej!

 • Dariusz
  19 sierpnia 2016

  Chcę więcej!

 • JK
  19 sierpnia 2016

  Chcę więcej!

  A punkt straciłem głupio na pytaniu o guzik z masy perłowej.

 • Tomasz Pacałowski
  19 sierpnia 2016

  Chcę więcej!

 • Marek
  19 sierpnia 2016

  30, chcę więcej!

 • Łukasz
  20 sierpnia 2016

  Poprosze o więcej!

 • Adam
  25 sierpnia 2016

  Chcę więcej.
  Jedyny punkt uciekł na niepoprawnie skonstruowanym pytaniu 11. I to niepoprawnym podwójnie;) Bo po pierwsze: oczywiście, że można nosić koszulę na spinki bez krawata – tego co wiem nikt tego nie zakazuje;) Niemniej to już delikatne czepianie się – wszak wiadomo, że w pytaniu chodziło o to, czy jest to zgodne z regułami elegancji. Po drugie już ktoś wyjaśnił: koszulę na spinki można nosić bez krawata – z muchą.

 • Miro
  26 sierpnia 2016

  Też mi uciekł jeden punkt – pośpiech i brak koncentracji – tym się usprawiedliwiam hehe 😉

  Oczywiście, że chcę więcej – najlepiej z nagrodami 😉

 • Jakub
  25 września 2016

  fajny teścik 🙂 Jeden punkt stracony na pytaniu o guzik a drugi na rozpinaniu marynarki dwurzędowej – w prawdzie takiej marynarki nie mam, ale często ubieram moją ulubioną bosmankę i w sumie to mogłem wykombinować odpowiedź na to pytanie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

tomasz-miler
Autor
Mężczyznom, którzy wyglądają dobrze jest w życiu łatwiej więc chcę żebyś tak wyglądał! Oprócz tego, że piszę o tym bloga, prowadzę pracownię krawiecką i tworzę markę klasycznych ubrań RTW produkowanych w Polsce, Niemczech i Włoszech, którą wspierają moi czytelnicy. Pasjonuje się także whisk(e)y o czym piszę na MilerPije.pl.