Wszystko zaczęło się od miniquizu urodzinowego o marce MILER, który rozdawał kody rabatowe – spodziewaliśmy się, że jego forma spodoba się czytelnikom, jednak nie spodziewaliśmy się, że wypełni go kilka tysięcy osób i zabraknie kodów 😉 Cieszył się on tak dużą popularnością, że naturalną koleją rzeczy było rozwinięcie go w projekt bardziej uniwersalny – i tak powstał Wielki Test Elegancji.
UWAGA!!!
Artykuł ten zawiera odpowiedzi do Wielkiego Testu Elegancji. Jeżeli jeszcze go nie rozwiązałeś, nie psuj sobie zabawy i poświęć 5-7 minut na rozwiązanie testu. Pozwoli Ci to wrócić tutaj za moment i przeczytać artykuł z większą przyjemnością. Test do rozwiązania tutaj.
Na początek #dataporn
Mamy nadzieję, że quizowicze bawili się równie dobrze w trakcie rozwiązywania testu, co my w trakcie wymyślania pytań!
A teraz czas na omówienie odpowiedzi!
Dolny guzik zawsze powinien być odpięty. Marynarka układa się wtedy znacznie lepiej i nosi się ją bardziej komfortowo.
Krawat powinien korespondować z szerokością klap marynarki, które z kolei określane są przez szerokość ramion noszącego. Zachowanie harmonii między szerokością ramion, klap i krawata daje najbardziej proporcjonalny wygląd. Absolutnie wszystko co musisz wiedzieć o krawatach jest tutaj.
W klasycznej męskiej elegancji nie ma miejsca na gole nogi. Skarpety powinny dopełniać buty lub stanowić przedłużenie nogawek, czyli powinny pasować kolorystycznie albo do jednego, albo do drugiego elementu. Pewnie widzieliście też zestawy z kolorowymi skarpetkami, które wyglądają dobrze – to jest już jednak świadome łamanie elementarnych zasad. Poradnik doboru skarpet tutaj.
W tym pytaniu nie ma wielkiej filozofii. Do zawiązania 4-in-handa wystarczą cztery ruchy – jest on więc najprostszym węzłem krawatowym.
Flanela jest szczotkowaną, miłą w dotyku tkaniną, która daje dobry komfort cieplny i noszona jest jesienią i zimą. Najbardziej klasyczne spodnie z flaneli występują w kolorach szarym i grafitowym.
Brustasza to kieszeń piersiowa marynarki (z niemieckiego, od słów: brust (pierś) i tasche (kieszonka)). Jest regularnie mylona z butonierką, o którą też Was pytaliśmy 😉
Według klasycznych reguł dobrze dobrana nogawka pod względem długości to taka, która opada na but, łamiąc się raz z przodu i ani razu z tyłu. Bardziej zaawansowani powiedzą, że dużo zależy też od szerokości samej nogawki, jednak w najbardziej podstawowym ujęciu nogawka powinna łamać się jeden raz.
Takie zestawy są nieraz sprzedawane w sklepach odzieżowych i niestety wprowadzają w błąd niedoświadczonych elegantów. Dopasowanie krawata i poszetki powinno opierać się na grze detali, a nie na dokładnym spasowaniu pod względem faktury i wzoru. Wszystko co musisz wiedzieć o poszetkach tutaj.
Najpierw powiedzmy sobie, co to jest zestaw klubowy – jest to ubranie zbudowane z marynarki oraz spodni w innym kolorze (najbardziej klasyczna wersja to granatowa marynarka i szare spodnie). Kiedy już wiemy, co to jest zestaw klubowy, odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama – nie jest on aż tak formalny, jak komplet garniturowy.
Im mniej przeszyć i ażuru, tym większa formalność obuwia. Z wyżej wymienionych nie ma butów prostszych i bardziej klasycznych niż oxfordy – derby posiadają otwartą przyszwę, co skutecznie obniża ich formalność, a monki to buty zapinane na klamerki, nieformalne same w sobie.
Koszula z mankietem na spinki jest koszulą formalną i nie można nosić jej bez krawata. Spinki dodają szykowności i kiedy taka koszula nie jest połączona z krawatem, wysyła sprzeczne sygnały – z jednej strony noszący mówi, że jest elegancki i poważny, a z drugiej stara się być wyluzowany i „casualowy”. Łatwo się domyślić, że nie osiąga żadnego efektu z zamierzonych.
Butonierka to dziurka w klapie marynarki, bardzo często mylona z brustaszą lub poszetką. Butonierka służyła kiedyś do zapinania marynarki pod samą szyję – z francuskiego (boutonnière) oznacza w końcu „dziurkę od guzika”.
Wymienić podeszwę można w obuwiu szytym metodą Goodyear Welted. Podeszwa jest przyszywana do ramy, i dopiero do tej ramy jest doszywana cholewka, co umożliwia na ingerencję bez ryzyka uszkodzenia skóry.
Wizyta w operze jest sytuacją wieczorową, więc garnitur w jasną kratę nie zastąpi tutaj garnituru w pełni formalnego. W przypadku rozprawy na sali sądowej, trzeba wyglądać poważnie, więc wzory również są niewskazane. Pozostaje nam jedna odpowiedź – wyjście ze znajomymi – gdzie garnitur w jasną kratkę będzie odpowiedni.
Z tkaniny oxford – nie bez powodu za najbardziej klasyczną koszulę z kołnierzem na guziki uważa się koszulę OCBD, co oznacza właśnie Oxford Cloth Button Down. Jest to tkanina o splocie koszykowym, trochę grubsza, lecz dzięki otwartej strukturze – niezwykle przewiewna.
Guziki z masy perłowej, podobnie jak metal, bardzo intensywnie pobierają ciepło przez co w dotyku wydają się chłodne. Plastik pozbawiony jest tej właściwości.
Koszula z krótkim rękawem jest bardzo nieformalna. Łączenie jej z krawatem mija się z celem – wysyła się wtedy podobny sygnał, co w przypadku koszuli na spinki bez krawata. Zbudowanie dobrego, formalnego zestawu z koszulą z krótkim rękawem jest po prostu niemożliwe.
Kiedy pod szyją mężczyzny pojawia się muszka, guziki powinny zostać niewidoczne więc przykrywane są one krytą plisą posiadającą dodatkowy pas materiału znajdujący się na guzikach. Oczywiście alternatywą dla krytej plisy jest koszula z usztywnionym gorsem z pikowanej bawełny na guziki jubilerskie. Więcej o noszeniu muszki tutaj.
Smoking to ubranie wywodzące się od fraka, które powinno być noszone wyłącznie z muchą. Trzeba to zapamiętać.
Nie ma bardziej formalnego koloru niż czarny, i do tego chyba nie trzeba nikogo przekonywać.
Savile Row to ulica zakładów krawieckich w Londynie, dzięki której krawiectwo miarowe stało się sławne na całym świecie.
Podczas gdy tkanina powstaje w tkalni, dzianina powstaje w dzialni. Konstrukcja dzianiny oparta jest na oczkach przelatanych ze sobą i to właśnie ona wykorzystywana jest do produkcji swetrów – vnecków, roundnecków, kardiganów, golfów etc.
Kieszenie nakładane, które są naszyte na marynarkę, są najmniej formalnymi kieszeniami. I kieszenie cięte (najbardziej formalne), i kieszenie z patkami są wyżej w hierarchii formalności.
Prawidłowo zawiązany krawat sięga do klamry paska lub gurtu spodni na szelki (wtedy nie ma paska) dodając do sylwetki pionową linię przyczyniającą się do jej wysmuklenia.
Według klasycznych zasad, marynarki dwurzędowej nie rozpina się w ogóle. Kiedy jest ona rozpięta, nie układa się dobrze i sprawia, że sylwetka noszącego wygląda kwadratowo.
Skóra lakierowana, jak sama nazwa wskazuje, jest pokryta lakierem, który uniemożliwia kosmetykom wnikanie do jej wnętrza.
Elegancja idzie w parze z dyskrecją. Zegarek z grubą kopertą nie zmieści się pod mankiet francuski i zatrzyma rękaw koszuli w rękawie marynarki podczas gdy na wierzchu zostanie zegarek. Można tak emanować drogim zegarkiem, ale nie elegancją.
W stroju eleganckim, zgodnie ze złotymi zasadami klasycznej elegancji, wszystkie akcesoria skórzane powinny być skoordynowane pod względem koloru i faktury.
Najbardziej niebezpieczne (choć oczywiście nie niemożliwe dla wirtuozów elegancji) jest łączenie ze sobą prążków i kratek. Grochy i paisley to magiczne wzory, które z łatwością łączą się zarówno z kratami jak i prążkami.
Tak jak w przypadku wszystkich wysokiej klasy akcesoriów, porządna poszetka powinna być wykończona ręcznie. Obszycie ręczne takiej poszetki zajmuje około godziny, co znacząco podnosi nie tylko jej wartość, ale również i efekt wizualny.
Nieźle nam to wyszło!
Oczywiście te 30 pytań to tylko wstęp do klasycznej męskiej elegancji – wraz z zespołem poruszyliśmy bardzo ogólnie podstawowe zagadnienia dotyczące męskich ubrań, aby sprawdzić elementarną wiedzę Internautów. Jesteśmy mile zaskoczeni średnim wynikiem – okazuje się, że jednak polscy mężczyźni sporo wiedzą o tym jak dobrze wyglądać!
A teraz komentarz „Chcę więcej!” zostawia każdy kto chciałby przejść taki test dla zaawansowanych oraz kilka testów tematycznych – np. samo obuwie, koszule, garnitur itp.!
dejko
19 sierpnia 2016Pytanie jedenaste podchwytliwe. Koszulę na spinki można nosić bez krawata jeśli ma krytą plisę. Wtedy przecież wiąże się muchę.
tomek
19 sierpnia 2016Co nie oznacza, że można ją nosić bez krawata 🙂
Maciek
19 sierpnia 2016Głupio się czepiać, ale Dejko właśnie podał przypadek, w którym można nosić taką koszulę bez krawata, a zatem odpowiedź „NIE” jest nieprawdziwa. 🙂 Po za tym bardzo fajny teścik. Dostałem 29 punktów, więc pytania chyba były zbyt łatwe, bo nie jestem aż tak elegancki. Może w przyszłości zrobisz jeszcze jakiś quiz, np. o tkaninach? Pozdrawiam 🙂
Szmok
24 sierpnia 2016A ja noszę, a co!
Przemek
19 sierpnia 2016Chcę więcej!
Dariusz
19 sierpnia 2016Chcę więcej!
JK
19 sierpnia 2016Chcę więcej!
A punkt straciłem głupio na pytaniu o guzik z masy perłowej.
Tomasz Pacałowski
19 sierpnia 2016Chcę więcej!
Marek
19 sierpnia 201630, chcę więcej!
Łukasz
20 sierpnia 2016Poprosze o więcej!
Adam
25 sierpnia 2016Chcę więcej.
Jedyny punkt uciekł na niepoprawnie skonstruowanym pytaniu 11. I to niepoprawnym podwójnie;) Bo po pierwsze: oczywiście, że można nosić koszulę na spinki bez krawata – tego co wiem nikt tego nie zakazuje;) Niemniej to już delikatne czepianie się – wszak wiadomo, że w pytaniu chodziło o to, czy jest to zgodne z regułami elegancji. Po drugie już ktoś wyjaśnił: koszulę na spinki można nosić bez krawata – z muchą.
Miro
26 sierpnia 2016Też mi uciekł jeden punkt – pośpiech i brak koncentracji – tym się usprawiedliwiam hehe 😉
Oczywiście, że chcę więcej – najlepiej z nagrodami 😉
Jakub
25 września 2016fajny teścik 🙂 Jeden punkt stracony na pytaniu o guzik a drugi na rozpinaniu marynarki dwurzędowej – w prawdzie takiej marynarki nie mam, ale często ubieram moją ulubioną bosmankę i w sumie to mogłem wykombinować odpowiedź na to pytanie 🙂