Back to home
Ubrania, zestawy

Z czego i jak powstaje wysokiej klasy sweter?

Sweter to bardzo ważny element garderoby, ponieważ oprócz oczywistych funkcji grzewczych, noszony pod marynarką, wpływa na kolorystyczną równowagę całego zestawu, a bez marynarki stanowi jego fundament.

Wełna merynosowa

Oprócz kaszmiru, najbardziej cenioną przędzą wykorzystywaną do produkcji swetrów jest ta produkowana z owiec merynosowych, których runo jest… no cóż, bardziej imponujące, niż innych ras owiec. Jeśli uważasz, że to puste słowa, rzuć okiem na Shreka, merynosa z Nowej Zelandii, który nie lubił strzyżenia, więc uciekł swoim właścicielom. Unikał fryzjera, ukrywając się w najróżniejszych zakamarkach, aż przez sześć lat! Myślicie, że przez ten czas zmarzł? Chyba nie… 🙂

Owca merynos niestrzyżona przez 6 lat z właścicielem.

Przez 6 lat na Shreku urosło 27 kg wełny, która wystarczyłaby na ubranie około 30 mężczyzn w garnitury 🙂

Runo merynosów jest tak mocno cenione z uwagi na niewielką średnicę włosa, która wynosi zaledwie 24 um. Dla porównania średnica włosa ludzkiego wynosi około 100 mikrometrów, czyli cztery razy więcej.

Porównanie grubości ludzkiego włosa i włosa merynosa

Główne zalety wełny merynosowej:

Miękkość

Cienkie włókna zginają się dalece bardziej niż grube, co sprawia, że wełna merynosowa jest niezwykle przyjemna w dotyku i swobodnie można nosić ją na gołe ciało.

Elastyczność

Włókna wełny merynosowej są naturalnie elastyczne, dzięki czemu swetry z wełny mogą rozciągać się i wracać do swojego normalnego rozmiaru po noszeniu.

Przepuszczalność powietrza

Wełna merynosowa doskonale absorbuje wilgoć z ciała, która później przekazywana jest do powietrza poprzez parowanie z wełny.

Termoregulacja

Przędza z cienkiego włosia jest bardziej ceniona, ponieważ można je gęściej upakować, co przekłada się na większy komfort cieplny z tkaniny lub dzianiny, która jest cieńsza w chwycie. To jednak nie wszystko, ponieważ wełna merynosowa reaguje na temperaturę ciała, co nadaje jej niezwykłą właściwość grzania, kiedy jest chłodno i nie przegrzewania noszącego, kiedy robi się cieplej.

Antyelektrostatyczność

Wełna z merynosów potrafi chłonąć wilgoć, a co za tym idzie trudno ją naelektryzować, dzięki czemu doskonale się układa i nie irytuje noszącego „klejeniem się” do innych części garderoby lub ciała.

A jak wygląda dobry sweter?

Szary sweter z wełny merynosowej na modelu - widok na plecy

Tak bardzo rozkochałem się w wełnie z merynosów, że postanowiłem utkać z niej swetry. Ponieważ w Miler Menswear znamy się nie tylko na surowcach, ale także na stylu, wybraliśmy taki krój, aby każdy facet wyglądał w nich doskonale. Oprócz luksusowego surowca, z którego je wykonano, nasze swetry mają trzy główne wyróżniki, których naszym zdaniem bardzo brakuje innym dostępnym na rynku swetrom.

1. Pogłębiony serek

porównanie dekoltów swetra: z lewej pogłębiony serek (poprawny), z prawej płytki serek (zły)

To jedna z najważniejszych cech tego swetra. Jest tyle swetrów z serkiem tak płytkim, że jakakolwiek próba noszenia krawata mija się z celem, ponieważ jego węzeł jest dławiony przez kontur serka. Postanowiliśmy to zmienić i zaczęliśmy eksperymentować z możliwościami jego pogłębienia. Naszym celem było stworzenie serka, który pozwala krawatowi doskonale wyglądać pod serkiem, ale daje się nosić bez problemów również bez krawata. Udało się, zobaczcie sami!

pogłębiony dekolt swetra z widocznym kołnierzykiem koszuli (bez krawata)

2. Sweter do połowy sylwetki

model w beżowym swetrze z wełny merynosowej, dżinsach i błękitnej koszuli w parku

Wiele dostępnych na rynku swetrów sięga np. do połowy pośladka, co nie wygląda dobrze. Naprawdę stylowi mężczyźni wiedzą doskonale, że dobrze jest podkreślić długość nóg, a nie długość korpusu, dlatego warto jest nosić sweter, który można zatrzymać idealnie w połowie sylwetki. Wygląda on zdecydowanie korzystniej niż sweter, który po jednym założeniu przykrywa już całe biodra.

3. Konstrukcja karczku

granatowy sweter z wełny merynosowej - plecy

Swetry często rozciągają się na plecach, przez co tracą fason. Postanowiliśmy temu przeciwdziałać, wszywając w karczek specjalnie wyprofilowany trójkąt z bawełny typu oksford, która nie tylko przepięknie wygląda, ale także stabilizuje karczek swetra.

Kolory

Oczywiście przędzę merynosową można kupić w setkach kolorów. Chcieliśmy jednak, aby nasze podstawowe swetry były maksymalnie uniwersalne i właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na najbardziej klasyczne z możliwych kolorów:

  • granat
  • grafit
  • wielbłądzi beż

Kolory te doskonale się uzupełniają i pasują niemal do każdej kolorystyki twarzy, więc warto wziąć pod uwagę zakup całego zestawu swetrów! Swetry do obejrzenia tutaj, a nasze sławne golfy tutaj.

Zapisz

Zapisz

Zapisz



Nowa kolekcja garniturów i marynarek od Miler Menswear jest już dostępna w sklepie internetowym! Kliknij w poniższy baner, aby zobaczyć nowe modele! Kolekcja jesień-zima 2020/2021
Dodał Tomek , 7 kwietnia 2016
  • 14
Komentarze ( 14 )
  • Marcin
    7 kwietnia 2016

    Kiedy i czy w ogóle będą w przedsprzedaży aktówki?
    Temat coś ostatnio ucichł – czy oferta ograniczy się tylko do toreb podróżnych?

    • tomek
      7 kwietnia 2016

      Absolutnie nie! Jesteśmy już bardzo daleko. Wprowadzamy:
      – folio (folder bez rączki) na tablet
      – folio na laptopa 13′
      – teczka na laptopa 13′
      – teczka na laptopa 14′
      – teczka na laptopa 15′ 🙂
      Wszystko w trzech kolorach z roślinnie garbowanej skóry 😀

  • Marek
    7 kwietnia 2016

    Świetne zdjęcia!

  • Dani
    7 kwietnia 2016

    Wszystko fajnie, ale jakoś nie mogę oprzeć się wrażeniu, że marketingowo teraz to średnio wypali. Mogł Pan poczekać do okolic września i zaproponować taki set sweterków. Przed jesienią idealne uzupełnienie dla garderoby. A teraz? Kto kupi sweterek jak za oknem +20st. C… 😉

    • tomek
      7 kwietnia 2016

      Dlatego zrobiliśmy swetry ze stosunkowo cienkiej wełny. Powiedziałbym, że teraz jest na nie idealny czas! Dopiero w czerwcu będzie tak, że można się obyć bez swetra przez cały dzień. Z resztą cienki i lekki sweter doskonale sprawdzi się nawet letnim wieczorem. Na jesień zrobimy golfy 😀

      • Dani
        7 kwietnia 2016

        Golfy są nieformalne, swetry też bywają nieformalne.
        Ale… skoro (sorry) taki mamy klimat, że w zimie jest na tyle zimno, że sweterek do formalnego stroju typu garnitur lub zestaw koordynowany, to nie tylko element stylistyczny, ale zwykły zdrowy rozsądek, to w takim razie pytanie, które mi się nasuwa jest takie: „Po co mi sweter, który jest przydatny jak jest ciepło?”
        Podam swój przykład. Ja w garniturach/zestawach śmigam 5/7 lub 7/7 dni w tygodniu. I z przyjemnością, na najwyższą półkę, odłożyłem w tym tygodniu wszystkie swetry, bo najzwyczajniej w świecie mi się nie przydadzą przez następne kilka miesięcy.

        Z całym szacunkiem Panie Tomaszu… Coś mi tutaj nie bangla… Nie czepiam się sweterków, bo wydają się z opisu i zdjęć super, ale pod kątem sprzedażowym (a „siedzę” w sprzedaży od nastu-lat), personalnie uważam to za strzał daleko od przysłowiowej ’10’.

        • tomek
          7 kwietnia 2016

          Jeśli swetry naprawdę Ci się podobają, to bardzo się cieszę 🙂

          • Dani
            11 kwietnia 2016

            Podobają i to bardzo 🙂
            Chętnie zamówię camela jak przyjdzie pogoda na niego 🙂

          • tomek
            11 kwietnia 2016

            Tego akurat nie rozumiem, w Poznaniu rano było 9C teraz jest 12C – to doskonała pogoda na sweter! Poza tym, jest teraz w promocji 2+1 gratis 🙂

  • Radek
    29 czerwca 2016

    Swetry się dzieje, a nie tka… 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

tomasz-miler
Autor
Mężczyznom, którzy wyglądają dobrze jest w życiu łatwiej więc chcę żebyś tak wyglądał! Oprócz tego, że piszę o tym bloga, prowadzę pracownię krawiecką i tworzę markę klasycznych ubrań RTW produkowanych w Polsce, Niemczech i Włoszech, którą wspierają moi czytelnicy. Pasjonuje się także whisk(e)y o czym piszę na MilerPije.pl.