tomaszmiler.com

Jak wygląda garnitur MTM?

garnitur-granatowy-mtm-tweed

Istnieją trzy klasy ubrań: RTW, MTM i bespoke. Stali czytelnicy wiedzą, że wywodzę się z tej ostatniej i to przez jej pryzmat zawsze postrzegałem dwie pozostałe. W zeszłym roku, do ubrań bespoke z wszywką MILER dołączyły także ubrania RTW. W tym roku przyszedł czas na MTM. Ubrania MTM, czyli made to measure, to ubrania wykonane na miarę, ale bez przymiarki. Oczywiście można próbować definiować je na kilka sposobów zależnie od dokładnego przebiegu procesu powstawania ubrań. Najczęściej różnice pomiędzy różnymi systemami MTM dotyczą rodzaju wykorzystanego szablonu (wykroju). Mniej rozbudowane systemy MTM opierają się na gotowych wykrojach konfekcyjnych, z których powstają ubrania RTW, podczas gdy bardziej rozbudowane oferują nie tylko możliwość stworzenia indywidualnego szablonu, ale także dodatkowe „fajerwerki” jak np. skanowania ciała specjalnym urządzeniem zamiast tradycyjnego zdjęcia miary.

Osobiście długo zastanawiałem się jaki system MTM wybrać i w końcu, obejrzawszy wiele różnych ganriturów tego typu doszedłem do wniosku, że musi on być oparty na indywidualnych szablonach tworzonych dla każdego klienta, ale zdejmowanie miary powinno bezwarunkowo uwzględniać możliwość założenia na siebie ubrania gotowego, które stworzone jest na bazie takiego szablonu. Według mnie taka metoda działa najlepiej co doskoanle widać na załączonym obrazku.

Zastosowanie istniejących garniturów podczas mierzenia jest niezbędne jeśli ubranie ma powstać bez przymiarki. Wszystko dlatego, że stworzenie gotowego ubrania na indywidualną sylwetkę na podstawie zdjęcia kilkunastu wymiarów jest po prostu niemożliwe i w zasadzie może zafunkcjonować wyłącznie przez przypadek. Ludzkie ciało jest na to zbyt skomplikowane. Każdy potrafi zmierzyć obwód klatki, a mając odorbinę wprawy być może nawet ustalić za pierwszym razem długość marynarki, jednak nie znam takiej osoby, która byłaby w stanie uznaniowo określić np. prawidłowy kąt opadania ramion wzdłuż tułowia bez żadnego punktu odniesienia. W krawiectwie bespoke tym punktem odniesienia są przymiarki podczas gdy w krawiectwie MTM są nimi garnitury szablonowe. Z tej przyczyny, zdecydowałem, że system MTM w Miler Szycie na Miarę oprzemy o zestaw odszytych szablonów na podstawie, których jesteśmy w stanie bardzo dokładnie określić i zwizualizować klientowi w jaki sposób będzie wyglądać gotowy garnitur MTM. Oczywiście najtrudniejsze sylwetki nie nadają się do tego systemu. Na szczęście mam w firmie ten komfort, że nie muszę nikomu wmawiać, że „wszystko będzie dobrze” i jeśli sylwetka jakiegoś klienta nie rokuje powodzenia w systemie MTM, co jest możliwe, zamiast opowiadać mu przymilne historie, po prostu sugerujmy bespoke.

Dzisiaj chciałbym przedstawić Wam projekt MTM, który realizowaliśmy niedawno dla BL – jednego z moich pracowników. Ponieważ jest on osobą szczupłą bez żadnych „partykularności” w sylwetce, MTM nadaje się dla niego doskonale. Zaznaczam jednak, że system ten jest w stanie zadziałać również na dużo trudniejszych sylwetkach, np. takich jak moja co prezentowałem już przy okazji realizacji kaszmirowego garnituru i flanelowego blezera.

Ponieaż BL jest osobą bardzo świadomą swojego stylu, który dość zdecyodwanym krokiem idzie w stronę garniturów vintage, postawił nie tylko na personalizację dopasowania garnituru, ale także znaczącą modyfikację jego kroju. Przede wszystkim garnitur ten wyróżniają ekstremalnie szerokie klapy z wysoką kozerką. Nadają one marynarce bardzo niecodzienny wygląd i sprawiają, że jest ona ubraniem raczej wymagającym ponieważ z pewnością będzie zwracać uwagę innych na noszącego.

Garnitur wykonano z granatowo/fioletowego tweedu, który jest raczej lekki jak na tkaninę tego typu – jego gramatura to około 300g. Oprócz ultraszerokich klap w garniturze pojawiłą się także biletówka czyli mała kieszonka nad kieszenią główną. Garnitur ma raczej cienkie wypełnienie w ramionach i dość wąskie rękawy. Pojawiła się tutaj także charakterystyczna dla wszystkich ganriturów MILER wyraźnie skośna brustasza. Przepięknym uzupełnieniem tego ubrania jest kamizelka z uroczo rolującymi się wyłogami frakowymi. Jak na porządny trzyczęściowy ganritu w stylu vintage przystało, spodnie są tutaj na szelki więc ich stan jest mocno podniesiony. Dół nogawek zdobią niezbyt wysokie mankiety, które doskonale korespondują ze sportowym charakterem ganirturu.

Co ciekawe, zestaw ten to jeden z niewielu przykładów udanych kompozycji opartych w zasadzie wyłącznie na jednym kolorze. Koszula bengal stripe, granatowy krawat casualowy , biała poszetka i brązowe buty double monk marki Berwick komponują się bardzo harmonijnie. Przyznaję jednak, że tego typu zestawy spotyka się raczej na wysokim poziomie ubraniowego zaawansowania i dla większości mężczyzn prawdopodobnie lepiej sprawdziłaby się dowolna gładka koszula i np. bordowy krawato identycznej fakturze.

Jak widać, w garniturze tym, pierwsze skrzypce grają klapy, które swoją plastycznością wynikającą z konkstrukcji garnituru, imponującym rozmiarem i przede wszystkim proporcjami sprawiają, że gnairtur wygląda bardzo urokliwie i charakterystycznie co bez wątpienia było zamiarem osoby zamawiającej.

Być może to już czas na Wasz garnitur MTM? Wystarczy zadzwonić do nas i umówić się na zdjecie miary. Zaczynamy od 2699 złotych! Więcje informacji i przykładowe realizacje tutaj 🙂

Exit mobile version