tomaszmiler.com

Koszula męska – jak ocenić jej jakość w mniej niż minutę?

Choć to zadziorne stwierdzenie, wygłaszam je z pełnym przekonaniem: jeśli kupujesz tanie koszule męskie, bo uważasz, że ich jakość nie sprawia różnicy – nie czytaj tego wpisu, ponieważ będzie Ci naprawdę przykro. A ja nie chcę, żeby komuś było przeze mnie przykro 😀

Koszula męska – jak ocenić jej jakość w mniej niż minutę?

Wielu mężczyzn marzy o świetnie dopasowanej i uszytej koszuli, która wyglądałaby doskonale nie tylko przed pierwszym praniem. Dostępne na rynku koszule męskie są bardzo zróżnicowane cenowo, nie każdy też potrafi ocenić ich jakość. Źródło tych różnic zwykle nie jest jednak jasne dla kupujących. Można iść do marketu i kupić koszulę za kilkadziesiąt złotych albo do luksusowego centrum handlowego, gdzie na koszulę można z łatwością wydać dziesięć lub nawet dwadzieścia razy więcej.

Przed napisaniem tego posta spędziłem mnóstwo czasu na analizowaniu procesu produkcyjnego koszul. Między innymi miałem przyjemność odwiedzić wielką szwalnię, która szyje koszule męskie największych światowych marek. Dzięki temu nauczyłem się z łatwością rozpoznawać koszule wysokiej jakości. Dzisiaj nauczę tego i Was!

Aby najlepiej ukazać, jak wygląda koszula wysokiej jakości, wybrałem się na zakupy do jednego z marketów, gdzie udało mi się kupić błękitną koszulę pół-formalną w cenie 49 złotych!!! Przeczytajcie poniższy wpis i oceńcie sami, czy zrobiłem dobry interes.

W dobrej koszuli męskiej jakość wykonania manifestowana jest pewnymi elementami, które konsument posiadający wiedzę może ocenić w prosty sposób. Warto znać te elementy, aby mieć pewność, że płaci się za jakość, a nie za samą markę. Oto najważniejsze wyróżniki jakości koszul.

Tkanina – klucz w ocenie jakości męskiej koszuli

Bawełny najwyższej klasy zwykle pochodzą z Włoch lub Szwajcarii i cechuje je doskonały chwyt i wykończenie, co oznacza, że są mięsiste i delikatne w dotyku. Oczywiście najważniejszym wyznacznikiem jakości tkaniny jest jej długowieczność, którą niestety można ocenić wyłącznie po kilku praniach. Na poniższych zdjęciach przedstawiam tkaniny nieprane z mojej koszuli marketowej (splot: popelina) oraz z koszuli uszytej z najwyższej klasy włoskiej bawełny (splot: twill). Zdjęcia obu tkanin wykonano w tych samych warunkach oświetleniowych.

Gęstość ściegu i precyzja szycia pomogą ocenić jakość koszuli

Jednym z technologicznych wyróżników jakości koszul męskich, który jest łatwy do zweryfikowania, jest gęstość ściegu. Koszule wysokiej klasy mają od sześciu do dziewięciu ściegów na 1 cm szwu, podczas gdy najtańsze koszule mają zaledwie cztery lub pięć ściegów. Gęstość ściegu to element, który najbardziej rzuca się w oczy na stebnówce kołnierzyka. Nic nie pobije atrakcyjności wizualnej gęstego i równego przeszycia. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ stebnówka znajduje się bezpośrednio przy twarzy osoby noszącej koszulę.

Warto dodać, że w przypadku ubrań powtarzalnych, szytych zgodnie z określoną rozmiarówką, precyzja ma kluczowe znaczenie. To dlatego najwyższą jakością szycia odznaczają się koszule męskie z dużych szwalni. Zwykle jeden pracownik wykonuje maksymalnie cztery operacje produkcyjne. Oznacza to, że jeśli ktoś wszywa kołnierzyki, to robi to tak dobrze, że nauczenie się tego od zera zajęłoby wiele miesięcy.

Worki fiszbinowe

Uszycie worków fiszbinowych wymaga dość skomplikowanych zabiegów produkcyjnych, jednak niesie ze sobą zalety w postaci możliwości wymiany fiszbin w kołnierzu lub wyjęcia ich na czas prania. Tanie koszule męskie mają fiszbiny zaszyte na stałe, co rodzi ryzyko np. załamania fiszbiny i zniekształcenia kołnierzyka.

Szwy bieliźniane

Do wykańczania elementów garderoby, które mają bezpośredni kontakt z ciałem, używa się ściegu bieliźnianego. Jego funkcją jest uniemożliwienie kontaktu pomiędzy skórą a nieprzyjemnymi w dotyku brzegami tkaniny. Ścieg bieliźniany określany jest także mianem ściegu dwuzabiegowego, ponieważ jego wykonanie wymaga dwukrotnego przeszycia każdego łączenia.

Źródło: www.backpacking.net

Oczywiście dwie operacje produkcyjne pomnożone przez skalę produkcji generują wyższe koszty, co musi przekładać się na cenę koszuli. W tanich koszulach wszystkie szwy długie obszyte są najtańszym ściegiem o nazwie overlock, który wykorzystuje wiele nitek naraz, aby przy jednozabiegowym szyciu wykończyć wnętrze koszuli.

Dzielony karczek

Kolejnym elementem wskazującym na jakość koszuli męskiej jest dzielony karczek, widoczny na plecach pod szyją. Karczek uszyty w ten sposób umożliwia skrojenie linii ramion wzdłuż osnowy tkaniny, a nie po jej skosie, co zapobiega rozciąganiu się ramion koszuli. Do niedawna dzielony karczek był elementem obecnym wyłącznie w koszulach bespoke.

Rozporek rękawa

Jednym z detali, które w znaczący sposób ułatwiają korzystanie z koszuli, jest prostopadle wyszyta dziurka guzika, która zapina rozcięcie rękawa. Co prawda wyszycie jej w taki sposób wymaga większej precyzji i uwagi, ale sprawia, że uciążliwe proszenie innych o pomoc w zapięciu koszuli jest niepotrzebne, ponieważ zapięcie rozporka rękawa jedną ręką to żaden problem.

Wszycie guzików

Kiedy koszula męska jest już uszyta, odpowiednie maszyny przyszywają do niej guziki. W koszulach najwyższej jakości guziki te zabezpieczane są dodatkowo za pomocą szwajcarskiej technologii Ascolite. Wykorzystuje ona elastyczną nić, która owijana jest wokół bawełnianej nici łączącej guzik i koszulę, tworząc schludny słupek.

Elastyczna nić Ascolite jest termozgrzewalna, dzięki czemu jej zakończenie nie pozostawia żadnego luźnego końca nici i uniemożliwia samoistne odprucie się guzika. Daje to osobie noszącej gwarancję bezpieczeństwa i doskonałego wyglądu w każdej sytuacji. Którą koszulę wolicie?

Co zrobiłem?

Z wielką dumą prezentuję Wam dzisiaj moją własną kolekcję koszul, będącą owocem poszukiwań prawdziwej jakości. Miałem trzy założenia:

I. Całkowicie klasyczny krój – żadnych udziwnień

II. Najwyższa światowa jakość – jasno objaśniona

III. Ceny nie wyższe niż w popularnych sklepach sieciowych

Wiem, że na polskim rynku naprawdę brakuje wysokiej klasy ubrań w przystępnych cenach. Może to niezbyt eleganckie opisać swoją kolekcję w ten sposób, ale uwierzcie mi, że naprawdę nie wiem, co trzeba by zrobić, żeby uszyć wyższe jakościowo koszule! Bez wahania porównam je z koszulami największych światowych marek (z których wiele powstaje u tego samego producenta, co moje).

Jedyna różnica polega na tym, że większość koszul z naszej standardowej kolekcji kosztuje jedynie 339 złotych!

Wysokiej jakości koszule to idealna baza garderoby – w końcu to one stanowią podstawę większości męskich stylizacji. Najlepiej w tej roli spiszą się koszule w kolorze białym lub błękitnym. Są one najbardziej uniwersalne: pasują do każdego kontrastu twarzy oraz łatwo połączyć je z pozostałymi ubraniami. Jeśli również Ty chcesz dać swojej garderobie solidne podstawy, skorzystaj z trwającej aktualnie promocji:

Koszule Miler Menswear mają wszystkie wyznaczniki jakości opisane w artykule oraz branding charakterystyczny dla marek luksusowych. Koszule pakowane są w przepiękne pudełka i doskonale nadają się na prezent.

Bardzo ciekawy film o produkcji koszul MILER LUXURY SHIRTS, którego nie powstydziłby się nawet Discovery Channel!

Podsumowanie
Nazwa artykułu
Koszula męska - jak ocenić jej jakość w mniej niż minutę?
Opis
W dobrej koszuli męskiej jakość wykonania manifestowana jest pewnymi elementami, które konsument posiadający wiedzę może ocenić w prosty sposób. Warto znać te elementy, aby mieć pewność, że płaci się za jakość, a nie za samą markę. Oto najważniejsze wyróżniki jakości koszul.
Autor
Exit mobile version