tomaszmiler.com

10 rzeczy, które każdy facet musi wiedzieć o noszeniu poszetki

Choć jeszcze niedawno wszyscy nazywali poszetkę „tą chusteczką” lub błędnie „butonierką” (butonierka to dziurka w klapie marynarki), dzisiaj niewielu facetów nie wie, czym jest. Poszetka przeżywa obecnie swój renesans i staje się dodatkiem, który w zasadzie musi znaleźć się w szafie każdego mężczyzny, przynajmniej w swojej podstawowej formie. W Polsce białe poszetki na dobre zagościły już w kieszeniach piersiowych marynarek polityków, a prezenterzy telewizyjni poszli o krok dalej i znaleźli w sobie odwagę na noszenie kolorowych poszetek w barwne wzory. Jeśli Ty jeszcze się na to nie zdecydowałeś lub nie wiesz, jak używać poszetki w taki sposób, aby poprawiała Twój wizerunek, to trzeba to zmienić  w trybie natychmiastowym. Na szczęście wszystko, czego potrzebujesz, to poniższy artykuł! 

1. Biała poszetka z lnu – klasyka klasyki  

Można zaryzykować stwierdzenie, że biała, lniana poszetka to jedyny dodatek męski, który może całkowicie zmienić Twój wizerunek, jednocześnie pozostając stonowanym i nieinwazyjnym. Biała poszetka wystająca z brustaszy w fenomenalny sposób rozświetla twarz, nie niosąc ze sobą żadnej ekstrawagancji. Pomaga wyglądać stylowo mężczyznom, którzy chcą lub muszą dbać o swój stonowany wygląd pozbawiony niepotrzebnych wodotrysków. Przez lata białe poszetki nosili przedstawiciele niesamowicie odległych zawodów, statusów i grup społecznych. Zobaczcie sami na poniższym kolażu – biała poszetka jest tak samo aktualna teraz, jak kilkadziesiąt lat temu. Równie popularna będzie także za kilkadziesiąt lat…

2. Z jakich tkanin robi się poszetki?

Bez wątpliwości dwie najważniejsze tkaniny dla świata poszetek to len i jedwab. Białe poszetki robi się z lnu, który ma dalece bardziej szorstką powierzchnię niż jedwab i doskonale zapobiega osuwaniu się poszetki złożenej w paseczek (TV fold – patrz niżej) wgłąb brustaszy (kieszeni piersiowej marynarki).

Poszetki pokryte wzorami produkuje się z jedwabiu, który w przypadku poszetek najczęściej występuje jako twill o gramaturze 10-14MM. Jedwab doskonale nadaje się do (opisanych poniżej) złożeń typu puff, mountain fold i chaotic. Jest dalece bardziej wiotki niż len z białych poszetek, dzięki czemu przyjmuje konformacje bardziej przestrzenne, szczelnie wypełniając brustaszę i czyniąc z poszetki bardzo ekspresyjny dodatek dowodzący, że detale mają znaczenie. Poszetki mogą być produkowane także z wełny i bawełny oraz cięższych jedwabiów żakardowych.

3. Technologia

Przez lata wielu mężczyzn powiedziało mi, że poszetki wydają się potwornie drogie, bo przecież to „tylko kawałek materiału”. Cóż… niezupełnie tak jest. Minimalizm wymaga precyzji oraz najwyższej jakości i to właśnie dlatego naprawdę stylowa poszetka powinna mieć brzegi obszyte ręcznie w bardzo charakterystyczny i widoczny z daleka rulonik. Ponieważ z brustaszy wystaje tylko niewielki kawałek poszetki, należy zadbać, aby widoczne było to, co najlepsze, czyli doskonała, śnieżnobiała tkanina i ręczne wykończenie.

Poszetka obszyta overlockiem lub stebnówką (proste w wykonaniu szwy maszynowe) nie jest dodatkiem dla dobrze ubranego mężczyzny. Na poniższym zdjęciu widać ręcznie rolowany i obszyty brzeg poszetki. Oto jak wygląda jakość.

4. Jak składać poszetkę?


Ponadczasowa elegancja…
Warto wiedzieć jak rozpoznać dobry garnitur i jakich błędów nie popełniać kupując swój pierwszy egzemplarz. Nierzadko mogą to być bardzo kosztowne pomyłki, których stosunkowo łatwo można ominąć. Zapoznaj się z filmem video, który rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości klikając w baner poniżej.


5. Jak kontrolować poszetkę?

Samo umieszczenie poszetki w brustaszy nie oznacza, że to już koniec obcowania z nią. Podobnie jak krawata i muchy, poszetki trzeba od czasu do czasu doglądać. Warto jest wyrobić sobie odruch, za pomocą którego od czasu do czasu będziemy mogli skontrolować ułożenie poszetki oraz to, w jaki sposób wystaje z brustaszy. Chcemy zapobiec dwóm problemom:

      • poszetka wystaje zbyt mocno z brustaszy, zamieniając się w „poszetę”, rujnując nasz wizerunek, zamiast go poprawiać
      • poszetka osuwa się na dno brustaszy i znika z pola widzenia

Oba problemy można kontrolować delikatnym muśnięciem palcami lub lekkim przytrzymaniem poszetki jeśli to wymagane. Ważne jest to, aby nauczyć się robić to w sposób odruchowy bez patrzenia na poszetkę. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego zwracania uwagi innych na nasz ubiór, co zwykle wypada nieelegancko. W końcu, jak powiedział kiedyś Hardy Amies, meżczyzna powinien wyglądać, jak by kupił swoje ubrania w sposób przemyślany, założył je w sposób staranny, a potem kompletnie o nich zapomniał. Właśnie tak trzeba nosić poszetkę!

6. Jak dobrać poszetkę do krawata?

Najprostsza zasada dobierania poszetki do stroju mówi, że poszetka powinna pasować do krawata. Warto zapamiętać, że słowo „pasować” oznacza w tym wypadku „nawiązywać/koresponodwać”, ponieważ poszetka i krawat nie mogą być wykonane z identycznej tkaniny. Producenci luksusowych krawatów dobrych marek doskonale wiedzą o tej zasadzie i nie produkują identycznych poszetek i krawatów. Niestety wystarczy poszukać chwilę w Internecie, aby znaleźć setki okropnych zestawów sprzedawanych (i ewidentnie kupowanych) jako komplety.

Poszetkę można dobierać do krawata w oparciu o dwie zasady: podobieństw i kontrastów. Oczywiście zasada podobieństw jest najprostsza do zastosowania, ponieważ opiera się na prostej zależności: jeśli tonacja kolorystyczna krawata i poszetki są zbliżone, to zestaw pasuje. Nie można jednak zapominać, że poszetki dobrane na zasadzie kontrastów, co wymaga trochę więcej wprawy, potrafią wyglądać równie urokliwie.

Podobieństwa:

Kontrasty:

Przy okazji dodam, że w stylizacjach wykorzystano marynarkę garnituru Miler Menswear, która ma brustaszę (kieszeń piersiową) ukształtowaną w taki sposób, aby była doskonałą „ramką” dla poszetki. Skośne usytuowanie nadaje dynamiki całej sylwetce, podczas gdy łódkowaty kształt brustaszy doskonale uwypukla poszetkę, nadając jej centralną rolę w zestawie. To tylko jedna i wcale nie największa z zalet tego garnituru! Więcej o garniturze Miler Menswer dowiecie się tutaj.

7. Czy poszetka może być noszona bez krawata?

Poszetka nie jest wcale dodatkiem, którego zastosowanie jest ograniczone obecnością krawata lub muszki. Jej uniwersalność jest tak duża, że równie dobrze wygląda w stylizacjach casualowych z rozpiętym guzikiem pod szyją. Ma ona wtedy wymiar niezobowiązujący i bardzo sportowy. A do czego ją dobrać skoro nie ma krawata? No cóż… do koszuli, skarpet, marynarki, a może po prostu do nastroju? Poniżej kilka inspiracji…

8. Czy poszetka jest odpowiednim dodatkiem na ślub?

Wielu mężczyzn zadaje mi to pytanie. Chcieliby wyglądać dobrze na swoim ślubie, ale nie wiedzą, czy poszetka nie jest dodatkiem zbyt ekstrawaganckim. Odpowiedź jest bardzo prosta – absolutnie nie! Biała poszetka to klasyka klasyki, która aż prosi się o użycie podczas zaślubin. Jest stonowana, ale wyraźnie pokazuje, że mężczyzna ma swój charakter i styl … no i wygląda o tyle lepiej niż jarmarczny stroik w kolorze bukietu panny młodej przyczepiony agrafką do klapy marynarki. Przeczytajcie o tym, jak ubrać się na ślub Tutaj.

9. Ekspresyjne złożenia poszetki 

Jak już wspomniałem, poszetka jest doskonałym środkiem ekspresji. Nie można zatem oczekiwać, aby wszyscy nosili ją w sposób grzeczny i uśredniony, zgodnie z zasadami opisanymi w rozmaitych źródłach. Niektórzy mają osobowość, która nie mieści się w „standardowych ramach” i chcą wpuścić do swojego życia nieco więcej ekspresji. Poszetka nadaje się do tego doskonale. Niektórzy eleganci z przyjemnością i dumą noszą w brustaszach wylewnie ułożone poszetki, nie zwracając uwagi na spojrzenia, które te przyciągają. Co o tym myślicie?

10. Kobiety też lubią poszetki! 

Choć poszetka to męski dodatek, nieraz widziałem ją już zręcznie użytą przez kobiety.

Kolekcja poszetek z motywami zwierzęcymi – ilustracje autorstwa Alka Morawskiego

Poszetki z kolekcji znaków zodiaku, są żywe, wyraziste i od samego początku cieszą się ogromną popularnością! Poszetki z wcześniejszej kolekcji są klasykami związanymi  do jesienną aurą oraz leśnymi zwierzętami. Ilustracje zostały przygotowane przez Alka Morawskiego – artysta wykorzystał rozbudowaną gamę kolorystyczną, aby stworzyć nietuzinkowe i niezwykle piękne poszetki w charakterystycznym dla niego stylu. Zwierzęta są ukazane w sposób mocno pobudzający wyobraźnię, a dzięki zastosowanemu wzornictwu w brustaszy wyglądają zjawiskowo. Wszystkie poszetki można kupić tutaj. Z kodem 3MPS za trzecia poszetkę zapłacisz połowę taniej!

„4 ROGI”

„PUFF”

 

Zapisz

Zapisz

Exit mobile version