Gdyby ktoś zapytał mnie, który z dodatków męskich jest bardzo stylowy, ale jednocześnie nie przykuwa zbędnej uwagi otoczenia, bez wahania wskazałbym na białą, lnianą poszetkę. Żaden dodatek w męskiej garderobie nie wymaga tak mało czasu i uwagi jednocześnie zmieniając wygląd w tak kolosalny sposób.
Chociaż mam w szafie w zasadzie nieprzebrane zasoby poszetek, biały len to mój najczęstszy i najbardziej oczywisty wybór ponieważ sprawdza się na bardzo wielu poziomach formalności. Widać to doskonale w poniższych stylizacjach w wybranych z postów na blogu.
Magia i popularność białej poszetki wynika z jej trzech podstawowych zalet:
Te trzy stwierdzenia może i brzmią banalnie, ale ich moc jest naprawdę niezwykła. Najlepszym dowodem na to jest ponadczasowość poszetki. Spójrzcie tylko na gentlemanów na poniższym zdjęciu, poznajecie ich?
Dzieli ich nie tylko epoka, w której żyli, zawód, który wykonywali i status społeczny, ale także styl ubrań, które noszą. Jednak jeden element wizerunku tych wszystkich tych panów pozostaje niezmienny w obliczu wszystkich zmieniających się trendów – to biała lniana poszetka.
Wiele osób uważa, że biała poszetka to „taka zwykła chusteczka”, którą można zrobić z dowolnej tkaniny. Nic bardziej mylnego! Dla tego jak wygląda poszetka kolosalne znaczenie ma rodzaj tkaniny i sposób obszycia jej brzegów.
Len to tkanina powstała z przędzy pozyskiwanej z uprawnej rośliny włóknistej o tej samej nazwie (Linum usitatissimum L.). Tkaniny z lnu produkowane są od tysięcy lat, a wysoka zawartość włókien w tej roślinie sprawia, że cały czas odgrywa ona bardzo istotną rolę w przemyśle włókienniczym nawet w obliczu rosnącej liczby włókien syntetycznych. Len ma także wiele innych zastosowań, z których najważniejsze to produkcja oleju lnianego.
Najbardziej prestiżowy len pochodzi z Irlandii. Irlandzki len jest jak włoska bawełna, szkocki tweed albo australijska wełna z merynosów. To klasa sama dla siebie.
Najważniejszą cechą lnu jest jego chropowata faktura. Ma ona dwie ważne właściwości. Po pierwsze, bardzo miękko odbija światło dzięki czemu poszetka zawsze sprawia wrażenie bardzo białej i nie mieni się różnymi odcieniami. Po drugie szorstkość lnu zapobiega zapadaniu się poszetki w brustaszy, czyli kieszeni piersiowej marynarki. Ma to bardzo duże znaczenie ponieważ noszący musi być pewny swojej poszetki. Nieustatnne kontrolowanie tego czy ją widać może być odczytane jako oznaka nadmiernej troski o wygląd, która jest jednoznaczna z brakiem pewności siebie. Jak mawiał Hardy Amies, krawiec królowej Elżbiety II, aby, wyglądać elegancko, ubrania trzeba wybrać inteligentnie, założyć z uwagą, a potem o nich zapomnieć. Na poniższym zdjęciu Cary Grant doskonale ucieleśnia słowa Hardyego Amisa.
Wysokiej klasy poszetki nie muszą być drogie, ale ich cena jest wyższa niż większość osób sobie wyobraża.
Wszyscy myślą: Ile może kosztować kawałek materiału, który pewnie obszywa się w kilka minut?
W rzeczywistości to wielokrotnie więcej niż kilka minut. Minimalizm wymaga precyzji oraz najwyższej jakości i to właśnie dlatego naprawdę stylowa poszetka powinna mieć brzegi obszyte ręcznie w bardzo charakterystyczny i widoczny z daleka rulonik. Ponieważ z brustaszy wystaje tylko niewielki kawałek poszetki, należy zadbać, aby widoczne było to co najlepsze czyli doskonała, śnieżnobiała tkanina i ręczne wykończenie. Poszetka obszyta overlockiem lub stebnówką (proste w wykonaniu szwy maszynowe) nie jest dodatkiem dla dobrze ubranego mężczyzny. Na poniższym zdjęciu widać ręcznie rolowany i obszyty brzeg poszetki. Oto jak wygląda jakość.
Liczba możliwości złożenia poszetki jest naprawdę olbrzymia. Mimo to najpowszechniej widuje się trzy sposoby złożenia białej poszetki:
Przyjrzyjmy się po kolei każdemu z nich.
To najbardziej formalny sposób ułożenia poszetki, który jest stonowany i nienachalny przez co doskonale nadaje się dla osób, które nie mogą lub nie chcą pozwolić sobie na zbyt dużą ekstrawagancję, ale chcą przemycić odrobinę stylu i ubraniowego kunsztu do swojego codziennego ubioru. To także najbardziej biznesowe ułożenie poszetki.
Największa zaleta: zapewnia łagodne wejście do świata stylu i elegancji.
To złożenie o jedno oczko mniej formalne niż TV fold. Jest ono nieco bardziej rozbudowane i mocniej przykuwa uwagę, ale cały czas jest stonowane, a jego regularność i geometryczność sprawiają, że tworzy wrażenie opanowania i spokoju.
Największa zaleta: oryginalność bez niepotrzebnego rozpraszania uwagi.
Najbardziej ekspresyjne złożenie poszetki, które emanuje nonszalancją i pozwala na osiągnięcie nieformalnego i niezobowiązującego wyglądu. Perfekcyjny sposób na stylowy wizerunek dla wszystkich mężczyzn, którzy mogą pozwolić sobie na zabawę elegancją.
Największa zaleta: wielka ekspresja formy oparta o klasyczne wzorce.
Po wprowadzeniu tylu popularnych produktów (takich jak kaszkiety, portfel, koszule czy paski) stało się dla mnie jasne, że marka MILER, którą współtworzę z moimi czytelnikami nie może funkcjonować bez tak kultowego dodatku jak biała poszetka. Właśnie dlatego postanowiłem stworzyć linię lnianych poszetek. Od początku wiedziałem, że w dodatku tak prostym trzeba postawić na absolutnie najwyższą jakość. To właśnie dlatego len wykorzystywany do produkcji poszetek MILER może pochodzić wyłącznie z jednego kraju – Irlandii. Irlandzki len jest jak szkocki tweed, egipska bawełna i włoska grenadyna – ma on kultowy status w świecie tkanin i wykonane z niego poszetki są śnieżnobiałe i niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne i temperaturę. Oznacza to, że wystarczy dobrze rozgrzane żelazko i trochę pary, aby wielokrotnie przywracać stan nowości poszetce.
Oprócz tego zadbałem też o to, aby poszetki MILER miały wspaniale ręcznie obszyte brzegi, które przygotowywane są przez szwaczki szyjące ręcznie z niezwykłą wprawą. O tym jak trudno jest odszyć ręcznie rolowany brzeg poszetki wie każdy kto choć raz tego spróbował. To naprawdę trudne.
A oprócz tego, poszetki pakowane są przepiękne pudełka pokryte czarnym papierem o fakturze lnu, z którego jest poszetka z charakterystycznym logo naszej marki. Dzięki takiemu opakowaniu, poszetka doskonale nadaje się na prezent, który na pewno sprawi wielką przyjemność każdemu mężczyźnie, który rozwija swój styl.
Poszetki w bardzo atrakcyjnych cenach kupić można przechodząc do sklepu co można zrobić klikając tutaj.
Piotr Paprotny
16 listopada 2015„Irlandzki len jest jak szkocki tweed, egipska bawełna i włoska grenadyna – ma on kultowy…” Czyż nie chodziło tu o GABARDYNĘ? 🙂
Gratuluję świetnego bloga. Czytam go namiętnie.
Pozdrawiam,
PPap
tomek
16 listopada 2015Zdecydowanie o grenadynę 😛 Wielkie dzięki!
Piotr Paprotny
17 listopada 2015Sorry,
Zgłębiłem temat…
Ale leżały obok siebie 🙂
Filip
22 listopada 2015Czy wraz ze zbliżającym się sezonem studniówkowym jest szansa na stworzenie artykułu na temat stosownego ubioru odpowiadającego tej okazji ? Pozdrawiam.
Maciej
1 grudnia 2015Czy poszetkę można zastosować tylko do garnituru, czy sprawdzi się także np. do sportowej marynarki?
tomek
3 grudnia 2015Doskonale sprawdzi się do sportowej marynarki!
Bartek
16 grudnia 2015Czy poszetkę można nosić tylko w towarzystwie krawatu, czy bez niego też można?
tomek
16 grudnia 2015Też można, ale wtedy warto zadbać żeby była sportowa.
Andrew
5 stycznia 2016Jakie są wymiary takiej poszetki?, będzie pasować do każdej marynarki?
tomek
5 stycznia 2016Wymiary poszetki MILER to 31×31 cm. Pasuje do absolutnie każdej brustaszy – wystarczy ją odpowiednio złożyć.
mtsa
27 stycznia 2016Jakie ułożyć poszetkę tak, aby wyglądała jak u Pierc’a Brosnana?
Dici
20 października 2016Czy biała poszetka będzie pasowała także do ciemnej koszuli? Np. całkowicie czarnej?
tomek
21 października 2016Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie ponieważ zależy to od pozostałych elementów ubioru i np. koloru marynarki. Ogólnie odpowiedź to –> „Tak*”
* Uważałbym na jasny krawat, który zrobi z ubrania „stylizację-negatyw”