Back to home
Ubrania

Co wyróżnia marynarkę sportową?

Odkąd pamiętam, chciałem potrafić nosić marynarkę ”na sportowo”. Podobały mi się połączenia marynarek z dżinsami i spodniami chino, które oglądałem na zdjęciach zagranicznych blogerów i nie mogłem zrozumieć, dlaczego oni wyglądają wspaniale, a ja kiedy próbuję zrobić to samo, po prostu tragicznie. Na szczęście od jakiegoś czasu już rozumiem, a dzisiaj podzielę się tym z Wami.

marynarka-sportowa-granatowa-1

Marynarka marynarce nie równa…

Marynarka sportowa i marynarka garniturowa do zupełnie różne twory, za pomocą których osiąga się całkowicie inny efekt. W Polsce cały czas pokutuje mit garnituru dla sztywniaków. Jeśli masz na sobie dowolną marynarkę, znajomi pytają Cię, dlaczego ubrałeś się na galowo. Trudno jest obejść tę sytuację, ale da się to zrobić, rozumiejąc jakie są różnice pomiędzy marynarką sportową/blezerem (ang. sport coat/blazer), a marynarką garniturową (suit jacket).

marynarka-sportowa-garniturowa-porownanie

1.TKANINA

granatowa-sportowa-marynarka-1

Choć istotność tkaniny jest elementem, który w procesie mojego dążenia do elegancji zrozumiałem najpóźniej, dzisiaj wiem doskonale, że muszę umieścić ją na pierwszym miejscu! Otóż absolutnie nic, żaden z wymienionych poniżej elementów marynarki sportowej, nie wpływa na jej charakter bardziej niż tkanina. To tkanina sprawia, że marynarka jest formalna i garniturowa lub nieformalna i sportowa. Zasady są tutaj proste:

Tkaniny formalne to ciasno tkane wełny czesankowe, które są gładkie i często delikatnie połyskliwe (nie błyszczące jak poliester tylko szlachetnie połyskliwe). Doskonałym przykładem takiej tkaniny jest wełna naszego Phoenixa.

Z kolei tkaniny nieformalne, których gama jest nieporównywalnie większa i mniej zdefiniowana, to wszystkie tkaniny, które mają wzory (inne niż prążki, które kojarzą się z biznesem), gruby splot, interesującą fakturę. To właśnie rodzaj tkaniny odgrywa najważniejszą rolę w postrzeganej formalności ubrania. Tkaniny casualowe są matowe i chropowate, dzięki czemu miękko odbijają światło i pozwalają ominąć efekt “odświętności”.  Spektrum tkanin nieformalnych jest ogromne i rozciąga się od zgrzebłych tweedów, przez wzorzyste wełny czesankowe do klasyków takich jak “birdseye”. Tkanina naprawdę jest wszystkim. To tkanina definiuje poziom formalności i nie ma nieformalnej sportowej marynarki, bez nieformalnej sportowej tkaniny. Kropka.

2.RAMIONA

granatowa-sportowa-marynarka-4

Na szczęście lata osiemdziesiąte mamy już za sobą i wkłady ramieniowe wielkości patelni nie są już wykorzystywane w marynarkach. Dzisiaj wyglądałyby one groteskowo, ale trzeba pamiętać, że ich użycie miało swój cel. Mocno podbite ramiona wywodzą się z armii i potrzeby budowania hierarchii.  Celem dużych wkładów ramieniowych w mundurach jest optyczne powiększenie ramion. Rozłożyste ramiona oznaczają siłę i władzę. Ubrania chcą potęgować ten efekt. To właśnie na nim oparty jest legendarny power suit noszony przez maklerów na Wall Street. Oczywiście dzisiaj wypełnienia stosowane w ramionach marynarek garniturowych są o wiele mniejsze. Nie zmienia to faktu, że mają na celu bardzo podobny efekt. W marynarkach nieformalnych dążymy z kolei do miękkich ramion, które mają sugerować swobodę i niezobowiązujący charakter ubrania zamiast konieczności podporządkowania się.

marynarka-sportowa-granatowa-23

To właśnie dlatego marynarka nieformalna powinna mieć delikatnie wypełnione ramiona. Nie wolno zapominać o krawieckiej funkcji wypełnienia – pomaga ono rękawowi dobrze leżeć, więc nie można z niego całkowicie zrezygnować (w sumie to można, ale jesteśmy wtedy na granicy bluzy z marynarką lub godzimy się na bolesne niedopasowania). Tak czy siak, jeśli marynarka ma być casualowa, to wypełnienie w ramionach musi być delikatne.

3.KONSTRUKCJA

Podobnie sprawa ma się w przypadku konstrukcji blezera. Garnitur to forma zbroi. Słowo to wcale nie jest tylko przenośnią! Marynarka sporotwa, może oplatać ciało nieco bardziej niedbale. Żeby tak było trzeba uszyć ją “na miękko” w taki sposób, aby w żadnym wypadku nie ograniczała ruchów. W marynarce sportowej często pojawia się półpodszewka, która minimalizuje jej konstrukcję.

Półpodszewka kojarzona jest zwykle z latem, ale ma swoje zalety przez cały rok – latem oczywiście zwiększa komfort cieplny, umożliwiając wentylację, natomiast zimą pozwala założyć pod marynarkę dodatkową warstwę, np. sweter, i nie ugotować się.

granatowa-sportowa-marynarka-9

4.RĘKAWY

Rękawy to niezwykle ważny wyróżnik marynarki sportowej, o którym większość osób w ogóle nie wie. Garnitur, jako ubranie formalne, musi mieć nieco szersze rękawy, aby możliwe było noszenie koszuli z mankietami na spinki, które potrzebują większego obwodu rękawa. Mankiety takie raczej nie mogą pojawić się w stylizacjach casualowych, ponieważ spinki również sugerują formalność. W tej sytuacji niezwykle atrakcyjnie wyglądają wąskie rękawy, które pięknie wyglądają wokół mankietu koszuli zapinanego na guzik, a ich zmniejszona szerokość powiększa “okna” pomiędzy korpusem a ramieniem, co z kolei nadaje lekkości sylwetce.

marynarka-sportowa-granatowa-2

5.KRÓJ

Krój to element, który przez większość elegantów uważany jest za najważniejszy, ale tak naprawdę, jeśli nie są spełnione wszystkie powyższe warunki, to według mnie nie znaczy on nic. Innymi słowy, bardziej nieformalny jest smoking z tweedu niż blezer z tkaniny garniturowej. Jeśli jednak marynarka ma solidny i nieformalny fundament w postaci odpowiedniej tkaniny i konstrukcji, można pokusić się o perfekcyjnie wykończenie!

marynarka-granatowa-sportowa-turin-miler-produktowe-6-1

Sportowe marynarki mogą być wyróżniane szeregiem elementów takich jak nakładane lub skośne kieszenie, nakładana brustasza, dodatkowe dziurki na guziki czy w przypadku marynarek tweedowych, zamszowy lub skórzany kołnierz i łaty na rękawach. Wszystkie te elementy obniżają formalność, ale dobierając je do swojego ubrania, trzeba uważać, aby nie przesadzić. Marynarkę sportową często kojarzy się także z jednym rozcięciem z tyłu, które wywodzi się z jazdy konnej (marynarka rozchyla się nad siodłem). Ja jednak nie jeżdżę konno, a cenię sobie możliwość łatwego sięgnięcia ręką do kieszeni spodni, co umożliwiają dwa rozcięcia z tyłu, więc nie mam wątpliwości jak powinny być skonstruowane moje marynarki.

Co z tym zrobiłem?

Po sukcesie Phoenixa (minęło już kilka lat od pierwszego preorderu!) pomyślałem sobie, że miłośnicy marki MILER Menswear mają już w czym chodzić do pracy w taki sposób, żeby zawsze osiągać efekt wow. Warto jednak pomyśleć także o czasie wolnym!

marynarka-sportowa-granatowa-5

TURIN to marynarka zaprojektowana zgodnie ze wszystkimi wyżej wymienionymi cechami marynarki sportowej. Posiada nakładane kieszenie oraz śladowe wypełnienie ramion. Wyróżnia się jednak przede wszystkim nieformalną tkaniną, która nadaje jej codziennego charakteru. Idealna marynarka do jeansów? Turin!

marynarka-sportowa-granatowa-17

 

Duże podziękowania dla Chmielnika za udostępnienie miejsca do przeprowadzenia sesji zdjęciowej.



Nowa kolekcja garniturów i marynarek od Miler Menswear jest już dostępna w sklepie internetowym! Kliknij w poniższy baner, aby zobaczyć nowe modele! Kolekcja jesień-zima 2020/2021
Dodał Tomek , 3 listopada 2016
  • 5
Komentarze ( 5 )
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

tomasz-miler
Autor
Mężczyznom, którzy wyglądają dobrze jest w życiu łatwiej więc chcę żebyś tak wyglądał! Oprócz tego, że piszę o tym bloga, prowadzę pracownię krawiecką i tworzę markę klasycznych ubrań RTW produkowanych w Polsce, Niemczech i Włoszech, którą wspierają moi czytelnicy. Pasjonuje się także whisk(e)y o czym piszę na MilerPije.pl.