Back to home
Ubrania

Ubraniowy poradnik ślubny #8: wiedenki (ang. oxford) RTW z nakładanym noskiem

Gdyby ktoś pozwolił mi nosić tylko i wyłącznie jeden rodzaj butów, bez wątpienia byłyby to wiedenki nazywane też oxfordami. To buty, które uznawane są za najbardziej eleganckie brytyjskie buty, a jak wiadomo brytyjskie buty to światowa potęga kiedy mowa o elegancji na stopach.

IMG_9607_małe

Pierwsze wiedenki robiono w Anglii już w latach 30. XIX wieku. Buty te jednak stały się modne dopiero 50 lat później. Pierwowzór wiedenek, w formie takiej jakie znamy je dzisiaj, wykonany został w legendarnym londyńskim zakładzie szewskim John Lobb. Dzisiaj, ponad 100 lat od powstania tego pierwowzoru, wiedenki pozostają najbardziej stylowym obuwiem męskim jakie można sobie wyobrazić.

Artykuł ten jest jednym z rozdziałów poradnika ślubnego, który tworzę dla panów młodych, aby pomóc im wyglądać wspaniale w jednym z najważniejszych dni ich życia.

Co wyróżnia wiedenki?

Wiedenki to jedyne buty, które można założyć na dowolnie formalną okazję i jednocześnie wykorzystać przy niezliczonej liczbie spotkań o niższej randze. Między innymi dlatego wiedenki z nakładanym noskiem to najbardziej uniwersalne buty ślubne, które warto kupić, ponieważ sprawdzą się nie tylko na ślubnym kobiercu, ale także podczas innych okazji formalnych po ślubie.

Wiedenki to buty z „zamkniętą przyszwą”. Oznacza to, że przyszwa, czyli część buta, która łączy się z podeszwą i okrywa stopę jest zamknięta poprzez wszycie pod nią skrzydełek, w które wplata się sznurowadła. Innymi słowy, język buta widać tylko nad sznurowadłami. Można zatem zapamiętać, że formalne buty „nie pokazują języka” 😛

IMG_9602_małe

Dlaczego wiedenki są formalne?

IMG_9559_małe

Ogólna zasada formalności obuwia jest taka, że buty z możliwie małą liczbą przeszyć są bardziej formalne niż buty z większą liczbą przeszyć lub ażurem. W świetle tej koncepcji najbardziej formalnym obuwiem będą wiedenki bez nakładanego noska i bez ażuru.

Warto dodać, że wyjątek od tej reguły stanowią tzw. lotniki, które są wiedenkami wykonanymi z jednego kawałka skóry. Buty te pozbawione są przeszyć na cholewce (za wyjątkiem zamykającego przeszycia na pięcie), ale i tak klasyfikuje się je jako buty mniej formalne niż klasyczne wiedenki. Nie uważam, że lotniki to buty, w których nie można pójść do ślubu, jednak trzeba pamiętać, że będzie to pewnego rodzaju „poluzowanie” reguł klasycznej elegancji.

lotniki

Lotniki hiszpańskiej marki Yanko

Jeśli założysz wiedenki na swój ślub, pamiętaj o tym, że prawdopodobnie będziesz klęczeć co sprawi, że wszyscy zobaczą Twoje podeszwy. Zadbaj o to, aby wyglądały ładnie! Buty szyte ramowo mają przepiękne skórzane podeszwy obszyte dookoła stopy. Ich widok na pewno będzie o wiele przyjemniejszy niż podeszwa gumowa.

IMG_9557_małe

Podeszwa wiedenek marki Loake szytych ramowo (ang. goodyear welted)

Czy wiedenki mogą być mniej lub bardziej formalne?

Wiedenki to buty, które mogą cechować różne stopnie formalności, które zależą od trzech czynników:

1. Obecność nakładanego noska (bez noska bardziej formalne).

01

Formalne wiedenki bespoke by Tadeusz Januszkiewicz

2. Połysk skóry – lakierki są bardziej formalne niż buty błyszczące, które z kolei są bardziej formalne niż buty matowe.

IMG_9558_małe

Wiedenki Loake z błyszczącej skóry

3. Obecność i ilość ażuru na cholewce.

IMG_9604_małe

Medalion na nakładanym nosku w wiedenkach Loake

Tutaj kończą się zdefiniowane reguły i pojawia olbrzymie pole do własnej interpretacji zasad klasycznej elegancji. Bo w końcu co jest bardziej formalne –  matowe wiedenki z gładką cholewką czy mocno błyszczące wiedenki z ażurowy medalionem na nakładanym nosku?

Bez tytułu

Ponadczasowe piękno i elegancja w nowej odsłonie… 

Zachęcamy do przeczytania artykułu o tym, jak ocenić jakość koszuli w mniej niż minutę. 

KOSZULA

Gdzie kupić wiedenki?

Choć wiedenki to najbardziej klasyczne ze wszystkich butów, zakup ładnej i klasycznie wyglądającej pary na pięknym kopycie w sklepie stacjonarnym jest niemal niemożliwy. Wszystkie sieciówki oferują swoim klientom zaledwie „wariacje na temat …”, które porządne wiedenki tylko przypominają.

Rozwiązaniem są oczywiście sklepy online. Jeśli mają one przychylną obsługę, zakup butów, a przede wszystkim możliwość łatwej wymiany butów w złym rozmiarze to pestka.

Wszystkie buty, które spełniają wymagania stawiane przed przyszłym panem młodym dostępne są w sklepie ShopMiler.com w wyjątkowo apetycznej cenie!

Warto też dodać,  że wiedenki marek Loake oraz Berwick oferujemy w kształtach kopyta o różnej tęgości:

wąski model Loake Aldwych

szeroki model Berwick 3010

szeroki model Loake 200B

Niecierpliwych informuję już teraz, że wszystkie artykuły w tym cyklu na MilerSzyje.pl to:

Do zobaczenia !Nowa kolekcja garniturów i marynarek od Miler Menswear jest już dostępna w sklepie internetowym! Kliknij w poniższy baner, aby zobaczyć nowe modele! Kolekcja jesień-zima 2020/2021
Dodał Tomek , 13 kwietnia 2015
 • 6
Komentarze ( 6 )
 • Falco
  13 kwietnia 2015

  Czy nie będzie w poradniku nic o najbardziej popularnym stroju ślubnym, czyli jak dobrze wyglądać w garniturze?

  • tomek
   13 kwietnia 2015

   Z pewnością będzie! Prawdopodobnie uszyjemy razem taki garnitur z relacją na blogu ! Natomiast trzeba zaznaczyć, że garnitur ślubny w kwestii dopasowania rządzi się takimi samymi prawami jak każdy inny garnitur.

 • Piotr
  14 kwietnia 2015

  Ciekawy wpis. Ja też lubię wiedenki, szczególnie za piękną linię, którą tworzy zamknięta przyszwa. Co do ładnej podeszwy, to ona przestaje być ładna po pierwszym spacerze :P. Nowa natomiast jest zabójcza na gładkiej powierzchni. Osobiście jestem zwolennikiem zelowania. Mam kilka par niepodzelowanych z lenistwa i zawsze muszę uważać na gładkich powierzchniach. W kościele często jest gładka. Może jednak wina jest po mojej stronie i nie mam dziwny chód 😉

  • Piotr
   20 kwietnia 2015

   Ok, zmieniłem zdanie. Kupiłem Loake(w Milerowym sklepie oczywiście) i ta podeszwa się nie ślizga. Super!

 • piotr
  14 kwietnia 2015

  Czy ilość dziurek na sznurówki również wpływa na formalność wiedenek, jak ażury bądź liczba przeszyć?

 • KarloS
  7 lipca 2015

  Mnie intryguje nazwa „wiedenki”. Skąd ona się wzięła?
  Jeśli pierwsze wiedenki wymyślono w Anglii, to skąd Wiedeń?
  I w opozycji „angielki” (derby)?
  Czyżby ktoś chciał zrobić psikusa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

tomasz-miler
Autor
Mężczyznom, którzy wyglądają dobrze jest w życiu łatwiej więc chcę żebyś tak wyglądał! Oprócz tego, że piszę o tym bloga, prowadzę pracownię krawiecką i tworzę markę klasycznych ubrań RTW produkowanych w Polsce, Niemczech i Włoszech, którą wspierają moi czytelnicy. Pasjonuje się także whisk(e)y o czym piszę na MilerPije.pl.