Gdy zima przechodzi w wiosnę oraz kiedy lato przechodzi w jesień, każdy z nas staje w obliczu konieczności dołożenia kolejnego elementu do garderoby, który pomoże nam funkcjonować w temperaturach „pośrednich” – kiedy na płaszcz jest za ciepło, a na samą marynarkę za zimno. Pomyślałem, że warto wyjść temu naprzeciw i napisać coś o pikowanych kurtkach, które świetnie nadają się na taki czas.
Bezsprzecznie najsławniejsza pikowana kurtka świata to Husky. Husky to marka, którą stworzył Steve Guylas. Był to emerytowany wojskowy, który pasjonował się myślistwem. Ponieważ Guylas polował z psem husky, postanowił nazwać markę swoich ubrań na jego cześć. Kurtki Husky szybko stały się popularne wśród znajomych myśliwych Guylasa, a później trafiły na dwór królewski, gdzie upodobała je sobie sama królowa.
Pewnego rodzaju fenomenem jest umiłowanie, jakim pikowane kurtki darzą Włosi. W Italii kurtki tego typu można zobaczyć na każdym kroku, co po raz kolejny pokazuje, że źródłem prawdziwej elegancji jest Wielka Brytania, a Włosi mają niezwykłą zdolność redefiniowania klasyki. Kurtki Husky stały się tak popularne we Włoszech, że Guylas sprzedał swoją markę włoskiej firmie, która teraz zajmuje się jej produkcją.
Popularność pikowanych kurtek sprawiła jednak, że są one dostępne w ofercie niemal każdej szanującej się marki produkującej klasyczne ubrania. Oczywiście druga najsławniejsza marka produkująca pikowane kurtki to Barbour, ale w swojej ofercie mają je także takie marki jak Burberry, Brooks Brothers czy Benneton. Warto dodać, że pikowane kurtki występują także w wersjach flanelowych i wełnianych.
Pikowanie to technika znana od stuleci polegająca na łączeniu dwóch lub więcej warstw tkaniny poprzez zszywanie ich ze sobą. Pikować można ze sobą dowolne tkaniny i są dziesiątki wzorów przeszycia, jednak najpopularniejszym z nich to przeszycie „w karo” oraz poprzeczne przeszycia w pikowanych kurtkach puchowych.
Główną funkcją pikowania jest utrzymanie warstwy izolacyjnej (najczęściej włóknina, ale także puch w kurtkach zimowych) pomiędzy dwiema warstwami zewnętrznymi pikowanych tkanin, zapobiegając tym samym jej opadaniu. Pikowanie sprawia, że pomiędzy tkaninami zamknięte zostaje także powietrze, które stanowi dodatkową warstwę izolacyjną.
Klasyczna pikowana kurtka wykonana jest z poliestru lub poliamidu, który jest szlachetniejszy. Wśród jej cech charakterystycznych wyróżnić można:
– sztruksowy kołnierz
– nakładane kieszenie
– rozpinane rozcięcia pozwalające zwiększyć komfort noszenia
Pikowana kurtka ze sztruksowym kołnierzem to jedno z najbardziej uniwersalnych okryć wierzchnich. Jest dalece mniej formalna niż płaszcz, ale nadaje się do noszenia z niemal każdym typem ubrań. Świetnie łączy się z chinosami i dżinsami, ale dobrze wygląda także ze spodniami garniturowymi. Można nosić ją z obuwiem klasycznym, ale dobrze będzie przy niej wyglądać także skórzane obuwie casualowe lub wręcz sportowe (sneakersy!). Kurtkę taką można nosić na koszulę lub sweter, ale doskonale sprawdzi się ona także na marynarce. Wszystko to sprawia, że staje się ona jednym z najbardziej uniwersalnych ubrań w szafie.
Ponieważ od dawna jestem miłośnikiem kurtek pikowanych, kiedy pojawiła się przede mną możliwość uszycia takich kurtek pod moją marką, nie wahałem się ani chwili. Z przyjemnością i dumą prezentuje dzisiaj pikowaną kurtkę ze sztruksowym kołnierzem i nakładanymi kieszeniami z patkami w kolorze granatowym w odcieniu „navy blue”.
To najbardziej uniwersalny kolor, który doskonale nadaje się do noszenia zarówno z brązowymi, jak i z czarnymi dodatkami skórzanymi. Pikowana kurtka Miler Menswear ma „metryczkę”, która NAPRAWDĘ robi wrażenie, dowodząc dobitnie, że to jeden z najlepiej skomponowanych produktów na rynku nieustępujący jakością żadnej z marek światowych nawet o 1 cm.
Zapraszamy do sklepu internetowego ShopMiler.com!
Zapisz
Zapisz