tomaszmiler.com

Król Krawatów 7 fold – projekt dla czytelników MilerSzyje.pl

W kilku moich ostatnich postach na Instagramie i w innych mediach, duże zainteresowanie wzbudziły krawaty. Wiele osób zwracało w komentarzach uwagę na to, że układają się one w niezwykły sposób. Dzisiaj ujawniam tajemnicę ich wyjątkowości.

Większość mężczyzn uważa, że „krawat to krawat” i nie ma sensu zastanawiać się nad niczym innym niż to czy jego kolor lub ewentualnie wzór pasuje do reszty zestawu. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ale panowie, którzy chcą lub muszą zabiegać o to, aby ich wizerunek był na najwyższym poziomie np. z uwagi na spotkania z ważnymi kontrahentami biznesowymi, powinni wiedzieć o istnieniu krawatowej ekstraklasy.

Król krawatów

Normalny krawat wysokiej jakości składa się z jedwabiu, który oplata wkład gwarantujący odpowiednią grubość i sprężystość oraz podszewki (ang. tipping), która zwykle wykonana jest z tańszej od jedwabiu wiskozy. Taką konstrukcję krawata wymusza ekonomia produkcji – drogi jedwab używany jest tylko tam gdzie jest to konieczne (tam gdzie widać!) podczas gdy wnętrze i tył krawata zbudowane są z innych materiałów. Oczywiście cena krawata jest wypadkową jakości jedwabiu, który go okrywa, wkładów w jego środku oraz podszewki, która go zamyka, a także nakładu ręcznej lub maszynowej pracy.

Istnieje jednak pewien rodzaj krawatów przy produkcji których nie myśli się ekonomicznie – mowa o krawatach seven fold. Seven fold to najbardziej prestiżowy i najbardziej kosztowny w wykonaniu krawat. Powstaje on  wyniku zwinięcia jedwabiu w taki sposób, aby powstało siedem złożeń stanowiących wypełnienie krawata. Oto jak wygląda krawat seven fold przed złożeniem.

Fot. Gentleman’s Choice

Krawaty takie szyje się z dwóch dużych kawałków jedwabiu (krawat z jednego kawałka skręcałby się wokół własnej osi), które po zszyciu składają się zarówno na jego okrywę jak i wypełnienie. W skład krawata wchodzą także dwa małe kawałki jedwabiu stanowiące podszewkę (ang. tipping) na obu końcach. Kiedy podszewka w krawacie wykonana jest z tej samej tkaniny co jego okrywa nazywamy ją „self-tipping”. Oczywiście krawaty takie są droższe od swoich krewnych wykończonych wiskozą i poliestrem.

Podczas produkcji krawatów typu seven fold, najtrudniejszym etapem jest odpowiednie zwinięcie krawata, a następnie zamknięcie go i wszycie szlufki przytrzymującej (lub nie 😉 ) jego tylni koniec. Krawaty takie produkują nieliczne zakłady składając je wzdłuż linii widocznych na poniższym wykroju.

A oto jak drapieżnie i dynamicznie prezentuje się gotowy seven fold, który został zwinięty i zszyty ręcznie a następnie wykończony przepięknymi kontrastującymi regielkami. Na zdjęciu widoczny jest tył krawata, który specjalnie rozwinięto, aby pokazać jego jedwabne wnętrze.

Seven Fold by Gentleman’s Choice

No i co z tego?

Choć seven fold na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od zwykłych krawatów, jego właściwości są absolutnie wyjątkowe i potrafią przykuć uwagę osób, które niekoniecznie interesują się konstrukcją ubrań w takim stopniu jak czytelnicy MilerSzyje.pl 😉 Przede wszystkim krawat seven fold jest krawatem niezwykle „mięsistym” – jedwab opiera się składaniu i rozpycha nieco krawat czyniąc go przyjemnie pękatym. Widać to wyraźnie w momentach kiedy seven foldy „mostkują” pomiędzy guzikiem marynarki, a kołnierzem. Wprawne oko dostrzeże to na poniższych zdjęciach, które są przykładowymi obrazkami z mojego Instagramu, i przy okazji prezentują alternatywne pomysły na marynarki, które pokazywałem już w innych wpisach tutaj i tutaj. Piękny węzeł o dużej objętości oraz grubość krawata to różnice subtelne, ale ewidentne.

Trzeba też dodać, że seven foldy są nieco cięższe i sztywniejsze niż krawaty z wkładami odzieżowymi przez co „chętniej” trzymają pion i nie trzepoczą jak „flaga na wietrze” kiedy przemieszczamy się gdzieś z rozpięta marynarką.

Pozostając w temacie innowacji połączonych z klasyczną nutą elegancji…

…Manufaktura Miler wprowadziła do swojej oferty elegancki pokrowiec na klucze – „Key Jacket” , który jest idealnym dopełnieniem eleganckiego zestawu cienkiego portfela i bilonówki Manufaktura Miler. Przy zakupie portfela i bilonówki luksusowy Key Jacket gratis! Po więcej szczegółów zapraszamy tutaj.

Jak zdobyć seven folda?

Kupno „seven-folda” nie jest bardzo prostym zadaniem. Produkcja takich krawatów wymaga doświadczenia i sporych nakładów więc próżno liczyć, że porwie się na to jakaś sieciówka. Pozostają zatem zagraniczne sklepy butikowe … albo GentelmansChoice.pl 🙂 Ponieważ ostatnimi czasy bardzo interesuje się produkcją odzieży (co wiąże się pewnym wiekopomnym projektem, który niedługo uruchomię!) niezważając na setki kilometrów, które nas dzielą, odwiedziłem jakiś czas temu zakład produkujący krawaty dla mojego sklepu. W ofercie tej firmy znajdują się także krawaty seven-fold, ale do tej pory nie interesowałem się nimi ponieważ uznawałem ich cenę za zbyt wysoką na polski rynek. Jednak kiedy stanąłem przed regałem pełnym rolek najrozmaitszych jedwabiów pomyślałem, że może to czas na projekt „seven-fold”. Uzyskawszy pozwolenie od właścicieli fabryki, poszedłem do magazynu i zaczałem szukać perełek.

Fot. GentlemansChoice.pl

Po około godzinie poszukiwań miałem cztery wzory tkaniny. Są one nie tylko niezwykłe same w sobie, ale stanowią też bardzo uniwersalną kombinację, która tworzy bardzo przydatną każdemu mężczyźnie minikolekcję krawatów na każdą okazję. Oto one !

Fot. Gentlemans Choice

Każdy krawat postanowiłem pokazać w stylizacji z tą samą marynarką, abyście mogli dostrzec jak wiele zmiana dodatków i krawat mogą zmienić w wyglądzie nawet przy niewielkiej liczbie ubrań. Innymi słowy, dużo łatwiej i taniej jest zmieniać dobre krawaty niż dobre marynarki 🙂

1. Emerald plain


Szmaragdowy, luźno tkany jedwab, z którego krawat doskonale sprawdzi się w każdej nieformalnej sytuacji. Doskonale nada się także do bardziej sportowych zestawień np. z chinosami lub koszulą OCBD.

2. Navy blue floral

Jedwab w kolorze navy blue z białymi i czerwonymi kwiatkami. Wyjątkowo biznesowy, doskonały dla bankowca lub prawnika. Idealny na każde spotkanie w ciągu dnia, bardzo łatwy w łączeniu z innymi wzorami – pasuje zarówno do kratek jak i prążków. Przepięknie połączy się z czarnymi butami.

3. Mahogany with dots

Wspaniały mahoniowy brąz, który cudownie połączy się z każdą błękitną i różową koszulą. Jego główną zaletą jest kusząca możliwość tworzenia koordynacji z brązowymi butami, które sprawiają, że noszący emanuje łatwością dobierania dodatków i nietuzinkowym wizerunkiem.

Ponadczasowe piękno i elegancja w nowej odsłonie… 

Zachęcamy do przeczytania artykułu o tym, jak ocenić jakość koszuli w mniej niż minutę na blogu MilerSzyje.pl 

4. Burgundy plain

Gładki, bordowy krawat o skośnym splocie. Doskonale nadaje się do sytuacji formalnych takich jak śluby, rozdania nagród albo ważne spotkania biznesowe. Skorzystała by na nim także znakomita większość polityków … gdyby wiedzieli o istnieniu seven foldów 😛

Exit mobile version