Back to home
zestawy

Koszula Pin Collar, dwurzędowa kamizelka i garnitur w kratę

Przed świętami w sklepie Miler skończyła się wystawa drewnianych modeli statków wykonanych z niezwykłym kunsztem i precyzją. Ponieważ ciężko było mi się z nimi pożegnać, w ostatni dzień wystawy postanowiłem uwiecznić ekspozycje poprzez wykorzystanie jej jako scenerii do sesji zdjęciowej.

W kolekcji MLS pojawi się niedługo koszula Pin Collar (ze szpilką w kołnierzu) co skłoniło mnie do odszycia prototypu koszuli. Rozpocząłem od eksperymentów z kołnierzem zaokrąglonym, jednak już teraz mogę powiedzieć, że postanowiłem się z niego wycofać na rzecz bardziej nowoczesnego kołnierza z ostrymi wyłogami. Koszula z Pin Collar, (znanym też jako „Picadilly”), to koszula formalna z natury, dlatego mankiety są w niej na spinki, a ubrania, które z nią zaproponuję są przynajmniej półformalne.

Krawiectwo miarowe Miler

Z tego powodu zdecydowałem się na założenie garnituru, który noszę stosunkowo rzadko, ponieważ na co dzień wypierają go zestawy koordynowane. Garnitur prezentowany w tej sesji pokazywałem już na blogu dwukrotnie tutaj i tutaj. Po kilku latach użytkowania wiem już, że nie jest to ubranie pozbawione mankamentów (żałuję, że zdecydowałem się na jedno rozcięcie, a skośne kieszenie są niezbyt dobrze umiejscowione), ale mimo to noszę go z dużą przyjemnością. Wysokiej klasy tkanina trzyma się doskonale dowodząc tym samym, że elegancja jest ponadczasowa, a ubrania szyte na miarę to coś więcej niż garderoba „na jeden sezon”.

Tomasz Miler Garnitur Bespoke2

Zestaw postanowiłem urozmaicić dwurzędową kamizelką z klapą frakową w kolorze gołębim. Nie ukrywam, że bardzo lubię nosić takie kamizelki i uważam, że doskonale nadają się jako element koordynowany do garniturów lub ubrań.

Tomasz Miler Garnitur bespoke
Ponieważ prezentowany na zdjęciach garnitur ma charakter półformalny, wprowadziłem do zestawu odrobinę nieformalności składając poszetkę z irlandzkiego lnu w „mountain fold”, co doskonale eksponuje jej przepiękne, ręcznie rolowane brzegi.

Tomasz Miler Koszula Pin Collar

Półformalny jest też charakter krawata, który wykonano z bardzo niezwykłego jedwabiu i ozdobiono zielonym wzorem doskonale pasującym do odcienia koloru niebieskiego i kratki na tkaninie. Krawat pięknie odbija światło, a szpilka dodatkowo go urozmaica.

Koszula Pin Collar Miler Luxury Shirts

Jak widzicie, z wielkim żalem spoglądam ostatni raz na model HMS Victory. Mam jednak dobrą wiadomość! Pracujemy już nad następnymi ekspozycjami 😀

Tomasz Miler Kamizelka DwurzedowaNowa kolekcja garniturów i marynarek od Miler Menswear jest już dostępna w sklepie internetowym! Kliknij w poniższy baner, aby zobaczyć nowe modele! Kolekcja jesień-zima 2020/2021
Dodał Tomek , 8 stycznia 2016
 • 10
Komentarze ( 10 )
 • Piotr S.
  8 stycznia 2016

  Najwyższa pora 🙂 wielokrotnie pytałem obsługę sklepu o ten typ kołnierza w koszulach MLS i wreszcie jest 🙂

 • Piotr Zachariasz Toboła
  8 stycznia 2016

  Piękna koszula! Mam pytanie. Czy będzie w sprzedaży koszula z zaokrąglonym kołnieżem? Jest fenomenalnie oldschool’owa i poszukuje czegoś takiego ;))) Czy ten model koszuli nadaje sie tylko i wyłącznie do spodni od garnituru, czy do bardziej casualowych np. Ciemny Jeans, materiałowe tez sie nadaje?

  • tomek
   8 stycznia 2016

   Okrągły kołnierzyk jest cały czas dostępny w naszych koszulach MTM. Co do poziomu formalności koszuli, to ja uważam ją za raczej formalną i dla siebie wybieram zawsze mankiet francuski i formalizacje zawarte w rejestrze półformal-formal.

 • Kyle
  9 stycznia 2016

  Tomku, teza o formalnym z natury charakterze koszuli z pin collar słabo się broni. Jest raczej odwrotnie: Even though the collar pin is often associated with a white collar environment, it was originally reserved for informal attire. Taki kołnierzyk w praktyce jest dość rzadko spotykany i z tego powodu może być uznany za wyszukany, wykwintny, podobnie jak ubranie formalne (to samo postrzeganie dotyczy garniturów z marynarką dwurzędową), jednak taka percepcja nie wynika z uwarunkowań historycznych.

  • tomek
   10 stycznia 2016

   W zasadzie zależnie od interpretacji przytoczonego cytatu zgadzam się z autorem (który wielokrotnie kradł moje zdjęcia więc usunąłem jego link z Twojego komentarza) –> koszula pin collar jest najczęściej łączona z ubraniami formalnymi, które w tym kontekście (white collar) należy rozumieć jako ubranie biznesowe, a nie formalne w myśl klasycznego podziału (gdzie btw panuje muszka więc niewiele okazji do pin collaru). Ja również postrzegam tak tę koszulę niezależnie od jej historycznej proweniencji. Założyłbym pina do zestawu koordynowanego i większości garniturów, ale noszenie pina np. z marynarką z Harris Tweedu kłóci się z moim poczuciem estetyki. Zastrzegam sobie jednak prawo do tego, że moje poczucie estetyki może ewoluować 😉

 • Alan
  10 stycznia 2016

  Piękne modele! Szczerze to myślałem, że będą one stałym elementem ekspozycji, bo już długo obserwowałem je na zdjęciach z pańskiego sklepu. Można wiedzieć kto jest ich autorem?

  Co do kołnierzyka, to ja właśnie zachęcałbym do pozostania przy obecnym jego kształcie. Na polskim rynku już pojawiła się niedawno w ofercie koszula pin collar z ostrymi wyłogami, za to nie spotkałem się z taką z zaokrąglonymi. Oczywiście zawsze możesz wprowadzić dwie wersje. 😉

  • tomek
   10 stycznia 2016

   Nie ma sprawy! Kołnierzyk z okrągłym wykończeniem jest od lat dostępny w naszej ofercie MTM 😀

 • Łukasz
  30 czerwca 2017

  A co z koszula pin collar z ostrymi wyłogami. W zestawieniu z granatowym jednorzedowym garniturze. I kontrastową szarą kamizelką w krate. Jako zestaw dla pana młodego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

tomasz-miler
Autor
Mężczyznom, którzy wyglądają dobrze jest w życiu łatwiej więc chcę żebyś tak wyglądał! Oprócz tego, że piszę o tym bloga, prowadzę pracownię krawiecką i tworzę markę klasycznych ubrań RTW produkowanych w Polsce, Niemczech i Włoszech, którą wspierają moi czytelnicy. Pasjonuje się także whisk(e)y o czym piszę na MilerPije.pl.