Back to home
Ubrania

Frak – jak powinien wyglądać i jak go nosić?

Mówi się, że frak leży dobrze dopiero w trzecim pokoleniu co oznacza, że jego swobodne użycie wymaga tradycji noszenia ubrań formalnych w rodzinie. Niestety, obserwując wielu nawet światowej klasy polityków i przedstawicieli showbiznesu trzeba przyznać w powiedzeniu tym jest wiele prawdy. Jednak  dzisiaj, kiedy wiedza staje się coraz bardziej dostępna, aby uniknąć kardynalnych błędów ubraniowych wystarczy zadać sobie odrobinę trudu poczytania o nich. Jednym z miejsc, w których można zacząć jest ten artykuł.

Frak to najbardziej formalne ubranie wieczorowe. Jest niezwykle rzadko spotykane i noszone powszechnie tylko w niektórych okolicznościach. Ponieważ frak jest niezwykle rzadki na ślubach i pierwotnie nie planowałem o nim pisać, ale w końcu pomyślałem, że to niezwykle ciekawe ubranie, a skoro zapędziliśmy się już w poprzednich wpisach w krainę żakietów i smokingów, warto dokończyć temat ubrań formalnych, aby nadać mojemu blogowi charakter pełnego źródła wiedzy o ubraniach ślubnych. Zapraszam do lektury.

Artykuł ten jest jednym z rozdziałów ubraniowego poradnika ślubnego, który tworzę dla panów młodych, aby pomóc im wyglądać wspaniale w jednym z najważniejszych dni ich życia. Cykl ten obejmie następujące artykuły:

 

White tie

White tie lub Full evening dress to sformułowania używane w języku angielskim, aby określić najwyższy poziom formalności ubrań cywilnych. Jeśli otrzymasz kiedyś zaproszenie z takim napisem, co pewnie będzie oznaczać, że jesteś ważną personą, lepiej żeby w Twojej szafie był frak lub żeby Twój krawiec bardzo Cię lubił i miał wolny termin 🙂 O ile smoking jest ubraniem „dobrze zdefiniowanym”, można swobodnie powiedzieć, że w porównaniu z frakiem zapewnia morze możliwości alteracji swojego wyglądu. Noszenie fraka sprowadza się bowiem do wykluczenia kreatywności i prawidłowego odtworzenia istniejącej konwencji.

Rada: W przypadku fraka, każda próba jego unowocześnienia lub zmodyfikowania jest skazana na katastrofalne niepowodzenie.

Pozostając w temacie innowacji połączonych z klasyczną nutą elegancji…

…Marka Manumi oferuje nową generację portfela slim design „Daily Wallet”, któy ukryć można nawet we fraku tak, aby nie wypychał kieszeni. Po więcej szczegółów zapraszamy tutaj.

Słowo frak, podobnie jak smoking, może oznaczać zarówno samą marynarkę frakową jak i cały strój. Frak rozumiany jako strój składa się z:

  • marynarki frakowej (ang. evening tailcoat)
  • spodni z dwoma lampasami
  • kamizelki
  • białej muszki
  • koszuli z usztywnionym gorsem
  • czarnych skarpet
  • formalnego obuwia
  • dodatków

Przyjrzyjmy się po kolei elementom stroju white tie.

Marynarka frakowa

Frak w pierwszej chwili może przypominać żakiet, który również sięga z tyłu do kolan noszącego. Frak wyróżnia jednak fakt, że jego krój jest pozornie dwurzędowy (pozornie – ponieważ pomimo dwóch rzędów guzików, fraka nie da się zapiąć), a klapy podobnie jak w smokingu wykonane są z jedwabiu, a nie tak jak w żakiecie, z tej samej tkaniny, z której wykonano resztę marynarki.

Trudność w stworzeniu prawidłowej  konstrukcji fraka polega na tym, że pomimo braku jakiegokolwiek zapięcia, konieczne jest osiągnięcie bardzo dobrego dopasowania do korpusu noszącego.

Rada: Dopasowanie fraka wokół korpusu ma znaczenie krytyczne dla wyglądu noszącego dlatego frak RTW (ang. ready to wear) to pomysł bardzo ryzykowny.

Front marynarki frakowej kończy się niewiele poniżej talii gdzie wyraźnym odcięciem przenosi się w tył korpusu i opada rozciętym jaskółczym ogonem sięgającym do kolan. Podobnie jak w każdej innej marynarce, kołnierz fraka musi być uszyty w taki sposób, aby pozwalał wystawać kołnierzowi koszuli oraz dokładnie do niego dolegał.

Wyłogi fraka pokryte są jedwabiem, który może mieć wykończenie gładkie (atłasowe) lub żebrowane z wyraźnym splotem (ryps). W lewej klapie fraka znajduje się butonierka, w której można umieścić kwiat. Jak sama nazwa wskazuje frak musi mieć klapę frakową, czyli taką, która jest zakończona w szpic i nadaje bardziej prominentnego wyglądu klatce piersiowej.

Na przedzie, frak ma dwa rzędy trzech dekoracyjnych guzików. Oprócz tego na wysokości lędźwi znajdują się dwa dodatkowe guziki, które są artefaktem z czasów kiedy gentlemani jeździli konno i frakową jaskółkę przypinało się właśnie do nich. Frak ma też na rękawach cztery guziki. Podobnie jak w smokingu (a raczej w smokingu podobnie jak we fraku) wszystkie guziki obciągnięte są jedwabiem użytym do pokrycia wyłogów.

Koszula

Do fraka należy nosić koszulę ze sztywnym gorsem na guziki jubilerskie z kołnierzykiem ze stójką i pojedynczym mankietem. Gors powinien zawierać się pomiędzy muszką i pasem spodni, a szelkami.

Muszka

Jak sama nazwa White Tie wskazuje, do fraka należy nosić białą muszkę, która podobnie jak przy wszystkich innych okazjach kiedy nosi się muszkę, musi być własnoręcznie zawiązana a nie gotowa.

Rada – Kolor muszki we fraku jest niezwykle ważny, a jego zmiana może wiązać się z katastrofalnym faux pas bowiem czarną muszkę do fraka zakładają wyłącznie kelnerzy, aby można było odróżnić obsługę lokalu organizującego przyjęcie „white tie” od jego gości.

Kamizelka

Obok dopasowania marynarki frakowej, niezwykle istotna jest kamizelka. Wszystko dlatego, że jej długość może beznadziejnie zdekonspirować źle skrojony frak co z kolei może sprawić, że inni pomyślą, że pochodzi on od kiepskiego krawca lub z wypożyczalni. Otóż długość kamizelki musi być bardzo precyzyjnie dobrana tak, aby pokrywać pas spodni, ale nie wystawać poniżej marynarki frakowej. Najsławniejsze zdjęcie, które pokazuje różnicę między prawidłową i nieprawidłową kamizelką frakową zrobiono w 2007 roku podczas wizyty królowej Elżbiety II i księcia Filipa w USA kiedy  podejmował ich Goerge W. Bush. Książe Filip nosi tutaj frak razem z dekoracjami (white tie, decorations).

Kamizelka frakowa może być jedno- lub dwurzędowa. Choć może to wydawać się zaskakujące, jest ona całkowicie pozbawiona pleców i oplata jedynie szyję z tyłu i lędźwie. Wyłogi kamizelki mogą mieć różny kształt. W zasadzie jest to jedyna możliwość delikatnej personalizacji ubrania White Tie.

 

Spodnie

Utrzymanie spodni na właściwym poziomie ma we fraku jest bardzo ważne dla tego jak prezentuje się w nim nosząca go osoba. To właśnie dlatego spodnie we fraku szyje się wyłącznie do noszenia z szelkami, które gwarantują utrzymanie spodni na stałym poziomie.

Rada – Frak i spodnie na pasek to kompletna i absolutna pomyłka oraz sartorialna kompromitacja.

Spodnie te mają zwykle jedną lub dwie zakładki i dwa cienkie lampasy biegnące wzdłuż szwu zewnętrznego celem ukrycia go.

Buty 

White Tie podobnie jak Black Tie wymaga noszenie czółenek.

Do fraka można nosić też dobrze wypolerowane wiedenki, które opisywałem już na blogu wcześniej.

 

Akcesoria

Do fraka nosi się także akcesoria takie jak płaszcz (najlepiej czarna dyplomatka), cylinder, szal i białe rękawiczki.

Kiedy nosi się frak?

1. Formalne śluby

2. Bale

W Europie, a dokładniej w Austrii, każdego roku organizowany jest bal, który dla fraka jest tym czym Royal Ascot jest dla żakietu. Mowa o balu w operze wiedeńskiej gdzie wszyscy goście muszą wystąpić w ubraniach White Tie.

3. W pracy

Dwie profesje, które najpowszechniej kojarzone są z frakami to dyrygent i tancerz. Warto wiedzieć, że w obu tych przypadkach krawcy muszą poświęcać szczególnie dużo uwagi konstrukcji pachy, która musi być mocno dopasowana. Tylko pacha podkrojona bezpośrednio przy ciele pozwoli na podnoszenie ramion bez odciągania całej marynarki frakowej lub korpusu np. dyrygując lub trzymając ramę podczas tańca.

Do zobaczenia już niedługo !



Nowa kolekcja garniturów i marynarek od Miler Menswear jest już dostępna w sklepie internetowym! Kliknij w poniższy baner, aby zobaczyć nowe modele! Kolekcja jesień-zima 2020/2021
Dodał Tomek , 17 marca 2015
  • 12
Komentarze ( 12 )
  • Mateusz Papiernik
    17 marca 2015

    Wybacz pytanie laika, ale jak się mają prezentowane zdjęcia zarówno z Księciem Filipem jak i Księżną Magdaleną w ostrym, dziennym świetle z klasyfikowaniem fraka jako stroju wieczorowego? Próba założenia czarnego smokingu na ślub odbywający się w dzień spotyka się zawsze ze zgrzytaniem zębów. Jak było w tym przypadku? Czy może po prostu – mimo ostrego słońca – oba wydarzenia de facto odbywały się po zmierzchu odziezowym?

    • Krzysztof Ch.
      17 marca 2015

      Frak w tych przypadkach jest używany jako strój dworski.

    • necrohronos
      17 marca 2015

      Dr Kirloy twierdzi, że w przypadku tej wizyty frak zastępował strój dworski który jest strojem i dziennym i wieczorowym.

    • Mateusz Papiernik
      17 marca 2015

      Dziękuję, wszystko jasne.

  • PrzemeK
    18 marca 2015

    nie sadziłem, ze do fraka można założyć dyplomatkę. Myślałem ze jedynym poprawnym odzieniem wierzchnim do fraka jest peleryna

  • Pablo
    19 maja 2020

    Świetny wpis jak zawsze!

    P.S.Trump boli w oczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

tomasz-miler
Autor
Mężczyznom, którzy wyglądają dobrze jest w życiu łatwiej więc chcę żebyś tak wyglądał! Oprócz tego, że piszę o tym bloga, prowadzę pracownię krawiecką i tworzę markę klasycznych ubrań RTW produkowanych w Polsce, Niemczech i Włoszech, którą wspierają moi czytelnicy. Pasjonuje się także whisk(e)y o czym piszę na MilerPije.pl.